Teória veľkého tresku

Americký komediálny seriál, ktorý sa na obrazovkách objavil v roku 2007, má dnes už svojich skalných priaznivcov a fanúšikov, v podstate svojich vlastných „geekov“. Práve Teória veľkého tresku (angl. The Big Bang Theory, používa sa skratka TBBT) pomohla toto označenie rozšíriť, lebo v seriáli sú hlavnými predstaviteľmi „geekovia“.

Teda jednostranne zameraní čudáci, síce so skvelými odbornými znalosťami, v tomto prípade z fyziky, avšak v bežnom živote sú úplne nepoužiteľní, a na tom je založený celý dej i humor seriálu. Doteraz bolo odvysielaných osem sérií, a ako sa zdá, tak uťahovanie si zo života mladých univerzitných fyzikov stále ponúka svoje a hlavne baví fanúšikov po celom svete. V Českej republike sa Teória veľkého tresku vysiela od roku 2009 na Prima COOL.

Seriál je založený predovšetkým na situačnom a slovnom humore, ktorý pramení zo stretávaní sa nepraktických vedcov s bežným životom, presnejšie so ženami. Pomerne pokojný život geniálneho teoretického fyzika Sheldona Coopera (Jim Parsons), ktorý má IQ viac ako 180 a trochu autistické sklony, a jeho spolubývajúceho experimentálneho fyzika Leonarda Hofstadtera (Johnny Galecki) úplne vykoľají nová susedka Penny (Kaley Cuoco). Do uvoľnenej krásne blondíny, ktorá túži po kariére herečky, ale živí sa ako čašníčka, sa ihneď Leonard zamiluje a o množstvo vtipných situácií je okamžite postarané. Najmä ak sa k tomu pridajú astrofyzik z Indie Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar), ktorý nie je spočiatku schopný pred ženou vydať doslova ani hlásku, a trochu nevybúrený až chlipný inžinier konštruktér Howard Wolowitz (Simon Helberg) bývajúci stále so svojou matkou. Pre túto štvoricu mladých vedcov sa Penny stáva zjavením, ktoré im pomáha objavovať svet vonku mimo kultové filmy a seriály, ako sú Hviezdne vojny alebo Star Trek.

Z hlavných hereckých predstaviteľov sú dnes hviezdy, avšak najznámejším aj najoceňovanejším sa stal predstaviteľ Sheldona, Jim Parsons. Jeho stvárnenie geniálneho vedca s nulovou sociálnou inteligenciou oceňujú aj filmoví kritici.

Základná pätica sa postupne rozrástla o ďalšie postavy a ako je v prípade amerických seriálov tohto typu zvykom, aj v Teórii veľkého tresku sa objavujú známe osobnosti. Tou najvýraznejšou sa stal asi Stephen Hawking, britský teoretický fyzik a jeden zo svetovo najznámejších vedcov vôbec.

Obsadenie

Réžia

Mark Cendrowski, James Burrows, Ted Wass, Andrew D,.… 

Scenár

Chuck Lorre, Bill Prady, Steven Molaro, David Goets,… 

Kamera

Steven V. Silver

Hrajú

Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar, Melissa Rauch, Mayim Bialik, Kevin Sussman, Carol Ann Susi, John Ross Bowie, Aarti Mann, Sara Gilbert, Wil Wheaton, Kate Micucci, Mark Harelik, Pasha D. Lychnikoff, Laurie Metcalf, Margo Harshman, Brian Patrick Wade, Katie Leclerc, DJ Qualls, James Hong, Kimbe,… 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC