Taká normálna rodinka

Pôvodný český seriál, ktorý sa stal po práve televíznou legendou. Prvý diel vznikol už v roku 1967 a bol zamýšľaný ako kratší zábavný film podľa scenára Fan Vavřincovej, ale divákom sa rodinka Hanáková zapáčila natoľko, že vzniklo ďalších sedem pokračovaní. Nikoho vtedy nenapadlo, ani nemohlo, že vznikol prvý český sitcom o štvorgeneračnom spolužití rodiny, ktorá je všetko, len nie normálna.

„Hlavou“ rodiny je babička (Marie Rosůlková), ktorá píše detektívky a v záujme uveriteľnosti skúša najrôznejšie spôsoby vrážd na svojich príbuzných, narezané stoličky a rôzne spôsoby otráv sú teda na dennom poriadku. Dobrou dušou je zase mama Cilka (Dana Medřická), skvelá kuchárka, ktorá sa náhle rozospieva v polovici vety, lebo v mladosti chcela byť opernou speváčkou. Jej muž, otec Oldřich (Zdeněk Řehoř), je tiež dobrák od srdca, ktoré však patrí hlavne zvieratstvu každého druhu, k jeho zvláštnym miláčikom patria korytnačky, ktoré neváha hoci aj učiť aportovať. Ich staršia dcéra Pavla (Jana Štěpánková) prepadla cvičeniu, zvlášť joge, ale pokojného jogína nepripomína ani zďaleka. Tým by skôr mohol byť jej manžel Petr (Eduard Cupák), ktorý vie zaujať niekoľko dokonalých polôh a pohrúžiť sa mimo tento svet buď pri jedle, spánku, alebo čítaní novín. Ťažko povedať, po kom sú ich dvojčatá, ktorým nikto nepovie inak než nespratníci, pretože každú chvíľu vyvádzajú nejakú tú lotrovinu. Mladšia z dcér Kateřina (Daniela Kolářová) zase neustále svoju rodinu kritizuje a usmerňuje, aby jej náhodou neušiel jej nastávajúci a neskôr manžel Zdeněk (Jaromír Hanzlík), telom i dušou vedec a botanik. A rodinný mumraj korunuje tetuška Otýlie Krásná (Jiřina Šejbalová) svojimi neustálymi návštevami, až sa ju rodina jednohlasne rozhodne vydať za plachého účtovníka Jana Koníčka (Oldřich Nový) v nádeji, že im dá pokoj.

Brilantne napísaný seriál s vtipnými dialógmi a skvelým hereckým obsadením dovoľoval popustiť tvorivú uzdu a užiť si tiež dosť improvizácie, čím vznikalo nespočetné množstvo ďalších komických situácií. Súhra všetkých hercov a ich výkony sú absolútne odzbrojujúce. Britký humor, krásne rodinné hádky a najrôznejšie bizarné situácie boli niečím, čo sa úplne vymklo normalizačnej dobe. Niet teda divu, že seriál nemal ďalšie pokračovanie, lebo nikto zo štábu nesúhlasil s prispôsobením sa dobovým požiadavkám. Až v roku 2010 nakrútil režisér Dušan Klein pokračovanie s množstvom pôvodných hercov pod názvom Rodinka, avšak atmosférou a šťavou sa pôvodnej sérii rozhodne rovnať nemohol. Taká normálna rodinka je totiž neprekonateľnou českou klasikou, ktorá nikdy neomrzí a dokáže strhnúť divákov aj dnes.

Obsadenie

Réžia

Jaroslav Dudek

Scenár

Fan Vavřincová

Kamera

Jindřich Novotný

Hudba

Luboš Fišer

Hrajú

Marie Rosůlková, Dana Medřická, Zdeněk Řehoř, Jana Štěpánková, Eduard Cupák, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Jiřina Šejbalová, Jiřina Bohdalová, Oldřich Nový, Jaroslav Moučka, Vítězslav Černý.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC