Súmrak

Veľmi úspešná filmová séria natočená podľa rovnomennej štvordielnej knižnej predlohy americkej autorky Stephenie Meyerovej patrí k najväčším filmovým hitom posledných rokov.

Sága, ktorá rozpráva klasický príbeh zakázanej lásky, je zasadená do kulís nebezpečného fantastického sveta, plného upírov i vlkolakov, sa okamžite stala obrovským filmovým hitom. Populárne boli už samotné knihy, ale ešte len filmové spracovanie urobilo z Belly a Edwarda postavy takmer Shakespearovské.

Prvý diel ságy, Súmrak (angl. Twilight), sa v kinách objavil v roku 2008. Sedemnásťročná dievčina Bella Swanová (Kristen Stewart) sa presťahuje k svojmu otcovi do daždivého mestečka Forks. Spočiatku sa jej v novom domove príliš nepáči, ale len dovtedy, než stretne záhadných súrodencov Cullenovcov, najmä Edwarda (Robert Pattinson). Okamžite sa okolo Belly začnú diať podivné veci a Edward u nich nikdy nechýba, a tak netrvá dlho a nielen, že sa do seba tí dvaja zamilujú, ale čoskoro je odhalené aj tajomstvo Cullenovcov. Bella sa ocitá uprostred úplne nového sveta, ktorý ju však fascinuje, necíti strach, naopak sa chce stať súčasťou toho všetkého, chce sa stať tiež upírkou.

Po nesmierne úspešnom prvom diele nasledovali ďalšie – v roku 2009 Twilight sága: Nov (angl. Twilight Saga: New Moon), 2010 Twilight sága: Zatmenie (angl. Twilight Saga: The Eclipse), 2013 Twilight sága: Úsvit – 1. časť (angl. Twilight Saga: The Breaking Dawn, part one) a Twilight sága: Úsvit – 2. časť (angl. Twilight Saga: The Breaking Dawn, part two). Postupne sa tak odkrývajú ďalšie tajomstvá, zjavujú sa ďalšie nadprirodzené bytosti, ako sú vlkolaci, a Bella s Edwardom musia prekonávať stále nové a nové prekážky. Ich láska je však nesmierna a nič jej nemôže stáť v ceste, ani samotná smrť.

Séria slávila úspechy po celom svete a stala sa jednou z najpopulárnejších upírskych ság v novom tisícročí. Z hlavných predstaviteľov, Kristen Stewart a Roberta Pattinsona, sa okamžite stali hviezdy prvej veľkosti, predovšetkým herecký výkon Kristen bol hodnotený kladne aj filmovými kritikmi. Filmy sa stali kasovými trhákmi a dnes sa zdá, že táto fantastická romanca patrí ku klasike filmového plátna.

Obsadenie

Réžia

Catherine Hardwicke,  Chris Weitz,  David Slade,  Bill Condon.

Predloha

Stephenie Meyer (kniha)

Scenár

Melissa Rosenberg

Kamera

Elliot Davis, Javier Aguirresarobe, Guillermo Navarro.

Hudba

Carter Burwell,  Alexandre Desplat,  Howard Shore,  Carter Burwell, Jo Blankenburg.

Hrajú

Kristen StewartRobert Pattinson, Billy Burke, Peter Facinelli, Elizabeth Reaser, Cam Gigandet, Ashley Greene, Christian Serratos, Anna Kendrick, Nikki Reed, Taylor Lautner, Kellan Lutz, Jackson Rathbone, Michael Welch, Gil Birmingham, Justin Chon, Rachelle Lefevre, Edi Gathegi, Sarah Clarke, Ned Bellamy, Stephenie Meyer, Trish Egan, José Zúñiga, Tanaya Beatty.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC