Spalovač mrtvol

Jedna z vôbec najlepších českých filmových adaptácií významných literárnych diel. Fuksova novela nás zavedie do sveta rodiacej sa nacistickej ideológie aj v českom prostredí.

 I tu sa nájde dosť bláznov, ktorí veria vo vyššiu úlohu nadradenej rasy. Karel Kopkrfingl pracuje v pražskom krematóriu, svoju prácu miluje, rovnako ako svoju ženu, ktorú premenoval na Lakmé (Vlasta Chramostová) a oslovuje ju, snáď po vzore antických eposov, alebo pod vplyvom knihy o Tibete, ktorú často cituje, ako oblačná, nebeská apod. Všetko sa zmení vo chvíli, keď sa nemecká nacistická ideológia zachytí v kútiku jeho srdca a on pochopí, že pre jeho árijskú krv je nebezpečenstvom nielen jeho žena, ale aj dve deti a tiež celý rad českých spolupracovníkov.

Juraj Herz sa však vo svojej adaptácii držal základného protikladu Fuksovho: Kopkrfingl, a to je na celom príbehu asi to najdesivejšie, sa však predstavuje ako dobrý, vľúdny, kultivovaný malomeštiak, v skutočnosti sa však z neho stáva vraždiace monštrum. Čiernobiele prevedenie, atmosférická a napätie vzbudzujúca hudba Zdeňka Lišku, ale predovšetkým fenomenálny herecký výkon Rudolfa Hrušínského robia z filmu jedno z najlepších Herzových diel, českej kinematografii 60. rokov potvrdzujú jej svetovú kvalitu a tvorcom (réžia a kamera) cenu Filmovej a televíznej spoločnosti Trilobit. Smutné je, že v 70. rokoch, v zmenenej politickej realite tzv. normalizácie, naopak film znamenal pre niektorých autorov zákaz umeleckej činnosti.

Režisér filmu navyše celý príbeh naviazal na niekoľko výrazných tradícií svetovej kinematografie. Veľká časť napätia filmu sa odohráva v tichu, v hereckých výkonoch, tým ako keby obrátil naruby princípy chaplinovskej grotesky: podivné grimasy a úškľabky, bizarné situácie, to všetko nevzbudzuje úsmev, ale hrôzu. Kontrast roztomilej reči a desivých činov sa zase celý odohráva v tvári hlavnej postavy práve vďaka fantastickému výkonu Rudolfa Hrušínskeho. Týmto vnútorným napätím sa dostávame niekam do sveta Hitchcockových desivých môr aj groteskných obrazov. A tak sa uprostred mesta, v ktorom vrie spor medzi nacistickými prisluhovačmi a českými vlastencami, zrodí vraždiaca beštia s roztomilou tvárou, ktorej padajú za obeť všetci, ktorí sa práve Karlovi Koprfinglovi zdajú pripomínať fakt, že jeho krv nie je len čisto árijská...

Obsadenie

Réžia

Juraj Herz 

Predloha

Ladislav Fuks (stejnojmenná kniha).

Scenár

Ladislav Fuks, Juraj Herz.

Kamera

Stanislav Milota 

Hudba

Zdeněk Liška 

Hrajú

Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Miloš Vognič, Ilja Prachař, Zora Božinová, Eduard Kohout, Jiří Lír, Dimitrij Rafalský, Jan Vlček, Václav Halama, Jiří Hálek, Václav Kotva, Míla Myslíková, Vladimír Menšík, Jiří Menzel, Václav Štekl, Nataša Gollová, Jindřich Narenta, Helena Anýžová, Jana Šulcová, Jan Řeřicha, Oldřich Vízner, Carmen Mayerová, Libuše Pešková, Růžena Vlčková, Eva Ulincová, Věra Vlčková, Rudolf Iltis, Josef Střecha, František Kubíček, Erich Fichtner, Jiřina Bílá, Jan Kraus, Alfred Růžička, Alena Balejová, Marie Hübschová, Pavla Břínková, Zuzana Rumlová, Olga Bušková, Jiřina Jandová, Karel Hovorka st., Karel Fiala, Miloslav Šindler, Jaroslav Toms, Václav Vodák, František Häusler, Radomír Hubáček, Helena Kotoučová, Jiří Kaftan, Theodor Kunst, František Poláček, Felix Černý, Karel Přinesdomů, Zdeněk Šmidrkal, Marie Rosůlková, Josef Kemr.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC