Smrtonosná pasca

Ak ste si mysleli, že Vianoce sa dajú tráviť iba v kruhu rodinnom u pokojnej večere s rozsvieteným stromčekom, tak vás režisér John McTiernan vyvedie okamžite z omylu. V roku 1988 totiž prišiel so skvelým akčným filmom Smrtonosná pasca (angl. Die Hard), ktorá si okamžite získala svojich skalných obdivovateľov a dodnes je považovaná za neprekonanú klasiku svojho žánru. Niet sa teda čomu diviť, že nasledovali ďalšie štyri pokračovania Smrtonosná pasca 2 (1990), Smrtonosná pasca 3 (1995), Smrtonosná pasca 4 (2007) a Smrtonosná pasca: Opäť v akcii (2013).

Newyorský policajt John McClane (Bruce Willis) by rád strávil Vianoce so svojou ženou, a tak sa za ňou vydá do Los Angeles, avšak na pokojné sviatky to práve nevyzerá. Keď za ňou ide na večierok do mrakodrapu japonského magnáta, zisťuje totiž, že začala používať svoje rodné priezvisko, a tak by ho zaujímalo, čo že sa to vlastne deje. Skôr, než však zistí, o čo ide jeho žene, pripletie sa mu do cesty banda teroristov vedená Hansom Gruberom (Alan Rickman), ktorá by si pod stromček rada nadelila obsah firemného sejfu so šesťdesiatimi miliónmi, čo sa samozrejme nezaobíde bez rukojemníkov. Jednou z nich sa stáva aj Johnova žena, a tak okrem toho, že mu teroristi lezú krkom sami o sebe, rád by sa tiež videl ešte so svojou ženou. Začínajú tak krásne Vianoce presvetlené výbuchmi, ku všetkému hrá salva z najrôznejších zbraní a do toho si môžete vychutnať krásne ironizujúce poznámky Johna a Hansa.

Smrtonosná pasca je doslova akčným koncertom, kde všetko klape ako švajčiarske hodinky – napätie je presne odmerané a dávkované v pravý čas, špeciálne efekty sú dych berúce, ale neokázalé, ďalej skvelý scenár a tá správna hudba ako podkres – proste akčná filmová lahôdka. Navyše Bruce Willis ako John McClane je úplne excelentný. Nie je to úplne typický akčný hrdina s tvrďáckym výrazom a dokonalou muskulatúrou, ale je to skôr chlapík od vedľa, ktorý to čírou náhodou vie s kvérom a jeho rany aj hlášky sú vždy presné. Tento akčný film vás bude zaručene baviť a možno zatúžite po trochu pestrejších Vianociach.

Obsadenie

Réžia

John McTiernan

Predloha

Roderick Thorp (kniha).

Scenár

Steven E. de Souza, Jeb Stuart.

Kamera

Jan de Bont

Hudba

Michael Kamen

Hrajú

Bruce Willis, Bonnie Bedelia, Alan Rickman, Paul Gleason, Reginald VelJohnson, Alexander Godunov, William Atherton, Hart Bochner, James Shigeta, Andreas Wisniewski, Clarence Gilyard Jr., Grand L. Bush, Wilhelm von Homburg, Robert Davi, Rick Ducommun, Anthony Peck, Mary Ellen Trainor, Dennis Hayden, Al Leong, Charlie Picerni, Rebecca Broussard.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC