Smallville

Americký dobrodružný sci-fi seriál o tom, kde sa vlastne vzal Superman, sa vysielal v rokoch 2001-2011 a obľúbili si ho predovšetkým teenageri. Všetko sa odohráva vo fiktívnom malom mestečku Smallville a neskôr aj vo veľkomeste Metropolis. Diváci tak môžu sledovať dospievanie mladého Clarka Kenta (Tom Welling) ešte pred tým, ako začal nosiť svoj povestný modročervený oblek a stal sa známym strážcom a hrdinom Metropolis.

Všetko začína, keď sa na Smallville znesie dážď meteoritov. Život v tomto mestečku už nikdy nebude rovnaký. Malá Lana Langová (Kristin Kreuk) prichádza o oboch rodičov, Lex Luthor (Michael Rosenbaum) zase vplyvom žiarenia stratí všetky vlasy, ale hlavne manželia Kentovci márne túžiaci po dieťati nájdu bábätko chlapčeka, ktorého adoptujú a pomenujú ho Clark Kent. Ten veľmi skoro zisťuje, že nie je rovnaký ako ostatní, že vyniká svojou silou aj rýchlosťou, a tak mu rodičia prezradia tajomstvo jeho pôvodu. Klark sa tak musí vyrovnať nielen so svojou odlišnosťou, ale s tým, že jeho príchod na planétu Zem znamenal šťastie pre jeho rodičov, ale tiež tragédie pre ľudí, ktorých má rád, Lanu a Lexa.

Za svoju inakosť sa hanbí, snaží sa chrániť si svoje tajomstvo, avšak zároveň sa všetko snaží využiť pre dobrú vec. V Clarkovej blízkosti sa vždy diali čudné veci, a tak nemá núdzu o to, používať svoju silu aj rýchlosť tak, aby mohol ostatným pomáhať. Že je v Smallville plno záhad a že sú spojené najmä s Clarkom, si uvedomuje aj mladá novinárka, Clarkova kamarátka Chloe Sullivanová (Allison Mack), mimochodom sesternica neskôr skvelej takisto novinárky Lois Laneovej (Erica Durance). Vďaka Smallville sa zo Supermana stal v podstate normálny teenager, ktorého asi najviac aj tak páli nenaplnená láska k Lane. A tak okrem hrdinských činov sledujeme osudy mladého chlapca, ktorý sa musí vyrovnať už s tak dosť komplikovaným dospievaním a k tomu aj so svojím pôvodom.

Autori seriálu sa samozrejme inšpirovali klasickou komiksovou predlohou, avšak trochu si ju upravili. Pridali niektoré postavy a hlavne všetkých oveľa viac zľudštili, podarilo sa im z nich vytvoriť uveriteľné ľudské bytosti, ktoré zápasia nielen medzi sebou, ale hlavne každý sám so sebou, s vlastným osudom. Seriál je tak nabitý akciou, avšak nie prehnanými špeciálnymi efektmi. Smallville je totiž hlavne o Clarkovi Kentovi, až po tom o Supermanovi.

Obsadenie

Réžia

D. J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins, Terrence O'Hara, Robert Singer, James A. Contner, John Schneider, Craig Zisk, William Gereghty, Paul Shapiro, David Nutter, Steve Miner, David Carson, James Frawley, Michael Katleman, Mike Rohl, Charles Beeson, James Marshall, David Barrett, Philip Sgriccia, Chris Long, Jeff Woolnough, Whitney Ransick, Tom Welling, Allison Mack, Thomas J. Wright, James L. Conway, Wayne Rose, Christina Milian, Steven S. DeKnight, Kevin Fair, Pat Williams, Kenneth Biller, Mairzee Almas.

Predloha

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks), John Sikela (komiks).

Scenár

Mark Verheiden, Michael Green, Anne Cofell Saunders, Garrett Lerner, Steven S. DeKnight, Tim Schlattmann.

Kamera

Brian Pearson, Robert C. New, David Moxness, Attila Szalay.

Hudba

Mark Snow

Hrajú

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley, Cassidy Freeman, Michael Cassidy, Ian Somerhalder, Pascale Hutton, Chris Gauthier, David Gallagher, Neil Grayston, Erica Cerra, Joe Morton, Kelly Brook, Jason Connery, Evangeline Lilly, James Marsters, Rutger Hauer, Terence Stamp, Jane Seymour, Emmanuelle Vaugier, Amy Adams, Eric Christian Olsen, Tony Todd, Fulvio Cecere, Patrick Bergin, Carrie Fisher, Kenneth Welsh, Callum Keith Rennie, Christopher Reeve, Jensen Ackles, Jesse Metcalfe, Sarah Carter, Jodelle Ferland, Krista Allen, Lee Thompson Young, Amber Rothwell, Emily Holmes, Jonathan Bennett, Steve Lawlor, Aaron Douglas, Reece Thompson, Missy Peregrym, Shaun Sipos, Azura Skye, Michael Eklund, Dean Cain, Glenn Jacobs, Noah Danby, Lucas Grabeel, Johnny Lewis, Leela Savasta, Jeremy Lelliott, Brianna Lynn Brown, Tamara Feldman, Beatrice Rosen, Jared Keeso, Rick Peters, Anna Galvin, Sara Downing, Gwynyth Walsh, Andrew Francis, Chris Carmack, Nichole Hiltz, Paul Wesley, Cobie Smulders, Anson Mount, Gina Holden, Brooke Nevin, Claudette Mink, Laura Vandervoort, Neil Flynn, Jordan Belfi, Colby Johannson, Lynda Boyd, Chelah Horsdal, Colin Ford, Katharine Horsman, Catherine Lough Haggquist, Ona Grauer, Simone Bailly, Amanda Crew, Moneca Delain, Tahmoh Penikett, Shad Moss, Brent O'Connor, Aaron Ashmore, Brandy Ledford, Vanesa Tomasino, Shonda Farr, Paul McGillion, Lisa Marie Caruk, Christie Laing, Jody Thompson, Matthew Harrison, Carrie Genzel, Elise Gatien, Zak Santiago, Robert Picardo, Richard Kahan, Dean Marshall, Wayne Dalglish, Sam Jones III, Michael Ironside, Sean Faris, Shaun Johnston, Peter LaCroix, Sunita Prasad, Heather Doerksen, Christine Chatelain, Amber McDonald, Kevin Zegers, Quinn Lord, Nolan Gerard Funk, Ted Garcia, Elyse Levesque, Tara Wilson, Elysia Rotaru, Amanda Walsh, Christopher Jacot, Panou, Alessandro Juliani, Peter Kent, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Trent Ford, Kyle Gallner, Nicki Clyne, Peter Wingfield, Adrianne Palicki, Dan Payne, Cory Monteith, Ty Olsson, Barclay Hope, Kett Turton, Brett Dier, Lauro Chartrand, Françoise Yip, Jorge Vargas, Hiro Kanagawa, Callum Blue, Melanie Papalia, Peyton List, Alaina Huffman, Sam Witwer, David Orth, Shayn Solberg, Donny James Lucas.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC