Skins

Sitcom, aký Veľká Británia, ale nielen ona, už dlho potrebovala. Po Beverly Hills 90210 by sa mohlo zdať, že anglosaský, aj keď tu najmä ten americký svet stredoškolákov je krásny, aj keď občas smutný, že je to priestor pre cibrenie charakterov a že láska medzi dospievajúcimi vždy nakoniec zvíťazí. Okrem iného aj tento sploštený obraz sa podarilo geniálne rozbiť scenáristom, otcovi a synovi Bryanovi Elsleymu a Jamiemu Brittainovi, ktorí seriál napísali pre Company Pictures.

Skins nás privádzajú na ostrovy, do mesta Bristol. Tu sa okamžite zaplietame do životov dospievajúcich stredoškolákov. Tí však neriešia len svoje milostné pletky, ale sú to skutočné postavy zo skutočného sveta. Scenáristi sa tak nebáli aj v tomto prostredí otvoriť také otázky, ako sú nefungujúce rodinné väzby, alkohol, drogy, násilie, či smrť.

A čo je na tom najlepšie, nielenže okamžite oslovili celý rad kritikov, takže Skins dostali Cenu Britskej filmovej akadémie, ale zafungovali aj u obecenstva, pre ktoré boli natočení, u teenagerov. Príbeh začína neproblematicky. Na škole má výlučné postavenie Tony Stone (Nicholas Hoult) – ťaží zo svojej popularity, ale zároveň sa ju nebojí použiť vždy, keď mu to prinesie nejakú výhodu. Na druhú stranu jeho najväčším záujmom je ustrážiť svoju sestričku Effy (Kaya Scodelario). Tony má svojho najlepšieho kamaráta Sida (Mike Bailey). Ten predstavuje dobrého, milého, ale tiež trochu nepriebojného chlapca, ktorý, okrem iného, vášnivo miluje Tonyho dievča Michelle (April Pearson).

Na vzájomných vzťahoch medzi týmito postavami, ale aj množstvom ďalších, sa tak rozbieha realistický a svižný sitcom plný humoru, nadsádzky, ale aj smútku, bolesti a naozajstných emócií. Keď napríklad seriál rieši duševné poruchy mládeže, nezaujíma scenáristov len depresia, ale venujú sa aj takým ťažkým veciam, ako je napríklad porucha prijímania potravy.

Záujem o seriál spôsobil, že bolo nakoniec natočených 7 sérií, do ktorých sa zmestilo 61 epizód. Špecifikom sitcomu sa stal fakt, že herci sa tu menia vždy po dvoch sériách. Ak chcete teda nakuknúť pod pokrievku života stredoškolákov vo Veľkej Británii, lepšieho sprievodcu budete hľadať len ťažko.

Obsadenie

Réžia

Charles Martin, Harry Enfield, Esther Campbell, Owen Harris, Adam Smith, Philippa Langdale, Daniel O'Hara, Ben Caron.

Scenár

Bryan Elsley, Jamie Brittain, Ben Schiffer, Jack Thorne, Daniel O'Hara, Simon Amstell, Malcolm Campbell.

Kamera

Matt Gray, Steve Lawes.

Hudba

Fat Segal 

Hrajú 

Kaya Scodelario, Jack O'Connell, Hannah Murray, Nicholas Hoult, Joe Dempsie, Mike Bailey, April Pearson, Will Merrick, Freya Mavor, Mitch Hewer, Larissa Wilson, Dev Patel, Luke Pasqualino, Klariza Clayton, Sofia Black-D'Elia, Lily Loveless, Kathryn Prescott, Lisa Backwell, Alexander Arnold, Megan Prescott, Ollie Barbieri, Sean Teale, Sam Jackson, Merveille Lukeba, Laya Lewis, Janet Montgomery, Ardal O'Hanlon, Hannah Britland, Jessica Sula, Mackenzie Crook, Daniel Kaluuya, Harry Enfield, Simon Day, Josie Lawrence, Olga Fedori, Rich Fulcher, James Buckley, Danny Dyer, Iddo Goldberg, Craig Roberts, Jenny Eclair, Maria Charles, Olivia Colman, Dakota Blue Richards, Hugo Speer, Matt King, Steve Toussaint, Matt Kane, Sebastian De Souza, Bill Bailey, Alistair McGowan, Clare Grogan, Chris Addison, Morwenna Banks, Fenella Fielding, Joe Prospero, Britne Oldford, Mariah Gale, Holly Earl, Adelayo Adedayo, Joe Cole, Ben Lloyd-Hughes, Jamie Brittain, Sarah Solemani, Olly Alexander, Liam Boyle, Lara Pulver, Peter Capaldi, Danny Szam, Elisa Lasowski, Perdita Avery, Alastair Mackenzie, Tim Key, Pauline Quirke, Chris Ashby, Sarah Lancashire, Tom Payne, Charles Early, Kevin Hudson, Charlotte Beaumont, Victoria Wicks, Stephen Walters, Jacqueline Tong, Esther Smith, Phil Cornwell, Antonia Clarke, Spencer Jones, Rupert Holliday-Evans, Kelly Brook, Brendan Patricks, Annette Badland, Giles Thomas, Sam Alexander, Amy Wren, Tom Meeten, Pooky Quesnel, Margaret John, Henry Garrett, Lucien Laviscount. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC