Šiesty zmysel

Jeden z najlepších thrillerov novodobej kinematografie sa dočkal nespočetných nominácií na prestížne ocenenia, ale zlatú sošku bohužiaľ nezískal. Pritom by si ju obzvlášť dvaja hlavní predstavitelia celkom iste zaslúžili. Aj napriek tomu patrí Šiesty zmysel (angl. The Sixth Sense) k tomu najlepšiemu, čo M. Night Shyamalan napísal a zároveň režíroval.

Všetko sa začína jednej noci doma u skúseného psychológa Malcolma Crowea (Bruce Willis), ktorý vo svojej kúpeľni zastihne bývalého pacienta. Ten je natoľko zúfalý a zdrvený, že mu Crowe nedokázal pomôcť, že ho postrelí a následne sám seba zastrelí. O rok neskôr sa Crowe stretáva s malým Colom Searom (Haley Joel Osment), ktorý má neustále strach a stráni sa svojho okolia, pretože ho spolužiaci, ale aj učitelia považujú za blázna. Crowe nechce opakovať svoju predchádzajúcu chybu a robiť unáhlené závery, a tak sa začne Coleovi venovať a načúvať mu. Práca mu však zaberá všetok čas a so svojou ženou sa odcudzil natoľko, že spolu už neprehovoria jediné slovo. O to viac sa snaží pomôcť Coleovi, ktorý sa mu zverí, že vída mŕtvych, teda duchov, ktorí ho desia. Crowe ho presvedčí, že ich vidí zrejme z nejakého dôvodu a mal by im možno skúsiť pomôcť. Na prekvapenie oboch táto liečba funguje, avšak to nie je jediné prekvapenie, ktoré na Crowea čaká.

Tento skvelý thriller sa stal okamžite diváckym hitom, ale uspel aj u kritikov. Dnes je považovaný za klasiku svojho žánru a zvlášť z predstaviteľa malého Colea, Haleyho Joela Osmenta urobil detskú hereckú celebritu. Trochu inú polohu tu mohol predviesť už ostrieľaný hollywoodsky herec Bruce Willis, ktorý je však v úlohe psychológa doktora Crowea absolútne bezkonkurenčný a s malým Osmentom tvorí skvelý tandem. Mohlo by sa zdať, že je Šiesty zmysel klasickou duchárčinou, ale zásluhou prekvapivej pointy sa z tohto filmu razom stáva doslova bomba, ktorú si rozhodne budete chcieť pustiť znova, lebo nebudete veriť vlastným očiam.

Obsadenie

Réžia: M. Night Shyamalan

Scenár

M. Night Shyamalan

Kamera

Tak Fujimoto

Hudba

James Newton Howard

Hrajú

Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, Olivia Williams, Donnie Wahlberg, Mischa Barton, Trevor Morgan, KaDee Strickland, M. Night Shyamalan, Angelica Page, Glenn Fitzgerald, Kate Kearney-Patch.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC