Sherlock

Televízny seriál z produkcie BBC sa natáča od roku 2010 a ide o modernú adaptáciu pôvodných detektívnych románov Sira Arthura Conana Doyla. Seriál je však zasadený do dvadsiateho prvého storočia. Televízna miniséria má zatiaľ tri série, posledná sa objavila na obrazovkách v roku 2014. Je však už prisľúbená aj štvrtá séria, na ktorú si však fanúšikovia budú musieť ešte chvíľu počkať, pretože je plánovaná až na budúci rok, teda 2016. Zatiaľ tak bolo odvysielaných deväť epizód.

Hlavný tvorca seriálu Steven Moffat sa drží klasickej predlohy aspoň z hľadiska názvov epizód, ale všetkému ostatnému dáva úplne nový šat. Postava Sherlocka (Benedict Cumberbatch) zostáva brilantne inteligentná, so zmyslom pre detail a tiež s istou mierou arogancie v prístupe k okolitému svetu a spoločnosti. Cumberbatch však Sherlockovi dokázal vdýchnuť život, urobiť z geniálneho detektíva človeka, ktorý je oprávnene nespokojný so svojím životom a urobil z neho uveriteľnú postavu, ktorá nedokáže odolať žiadnej záhade, takže riešenie zločinov sa pre neho stáva výzvou aj zábavou zároveň. V úlohe spolubývajúceho a priateľa doktora Watsona sa predstavil Martin Freeman a ich odvekého nepriateľa Jamesa Moriartyho stvárnil Andrew Scott.

Seriál získal niekoľko televíznych cien a budí nadšenie ako u kritikov, tak aj u fanúšikov knižnej predlohy. Všetci sa zhodujú, že tvorcovia v seriáli zachovali atmosféru tajomného Londýna aj povestný ostrovný humor, avšak zo zvyšku sa im podarilo vytvoriť nie slušnú detektívku, ale skvelé moderné krimi. Vymoženosti dnešnej doby seriálu nijako neškodia, neuberajú vraždám a ich riešeniam na tajomnosti, ako by sa mohlo zdať, ale všetko naopak ešte viac komplikujú. Obsedantný vzťah Sherlocka k vraždám, ktorý má vyslovene radosť z ich vyriešenia nie je nijako prehnaný, karikovaný, ale pôsobí naopak sympaticky. Divákov tak čakajú napínavé príbehy, pri ktorých budú bez dychu sledovať, ako trochu temný Sherlock a nie celkom vyrovnaný Watson, kúsok po kúsku odhaľujú jednotlivé stopy a blížia sa k zdarnému vyriešeniu prípadov. Nezostáva preto než dúfať, že pripravovaná štvrtá séria rozhodne nebude poslednou.

Obsadenie

Réžia

Paul McGuigan, Euros Lyn, Toby Haynes, Coky Giedroyc, Nick Hurran, Jeremy Lovering,Colm McCarthy.

Predloha

Arthur Conan Doyle (kniha).

Scenár

Mark Gatiss, Steven Moffat, Steve Thompson.

Kamera

Steve Lawes, Fabian Wagner, Matt Gray.

Hudba

David Arnold, Michael Price.

Hrajú

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Amanda Abbington, Rupert Graves,Andrew Scott, Mark Gatiss, Louise Brealey, Lars Mikkelsen, Philip Davis, John Sessions, Gemma Chan, Daniel Percival, Olivia Poulet, John Lebar, Russell Tovey, Lara Pulver, Zawe Ashton, Peter Brooke, Katherine Parkinson, Zoe Telford, San Shella, Chipo Chung, Will Sharpe, Peter Pedrero,Danny Webb, Peter Davison, Stephen Wight, Amelia Bullmore, Jeany Spark, Jonathan Aris, David Gant, Todd Boyce, Derren Brown, Lisa McAllister, Clive Mantle, Oona Chaplin, Tony Way, Lindsay Duncan, Nicholas Asbury, Victoria Wicks, David Fynn, Rosalind Halstead, Simon Kunz, Lauren Crace, Rick Warden, Daniel van der Molen, Alice Lowe, Malcolm Rennie, Rita Davies, Sharon Rooney, Alfred Enoch, Stefano Braschi, Stanley Townsend, Michael Müller, Bertie Carvel.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC