Sedem statočných

Westernová klasika, ktorú snáď pozná každý. Príbeh siedmich mužov bol pôvodne inšpirovaný známym Kurosavovým easternom, do ktorého sa režisér John Sturges doslova zamiloval a rozhodol sa ho preniesť do amerických reálií a na hollywoodske filmové plátno. Westernoví fanúšikovia by Sedem statočných (angl. The Magnificent Seven) iste nenazvali tým najlepším westernom všetkých čias, ale tým najznámejším a najzábavnejším určite áno.

Sturges zachoval všetko, s čím pracoval aj Kurosava, odvážnych mužov, hrdých bojovníkov, bojazlivých dedinčanov i posolstvo, že práve dedinčania predstavujú jedinú trvalú hodnotu, ktorá vždy zostáva. Jediné, čo vymenil, sú samurajské meče a namiesto nich sa strieľa z koltov a pušiek, až uši zaliehajú.

Zápletka sa točí okolo chudobných dedinčanov, ktorí celý rok v pote tváre drú, aby im nakoniec banda mexických pištoľníkov vedených Calverom (Eli Wallach) takmer celú úrodu ukradla. Keď sa to niekoľko rokov opakuje, rozhodnú sa dedinčania pre nákup zbraní a boj s banditami. V mestečku narazia na pištoľníka Chrisa Adamsa (Yul Brynner), ktorý im poradí, nech si radšej najmú profesionálov. Sám sa tejto úlohy ujme a podarí sa mu zohnať ďalších šesť mužov, ktorí sú ochotní za dvadsať dolárov dedinčanom pomôcť a postaviť sa Calverovým mužom.

Sedem statočných je skvelým westernom, plným drsných málovravných mužov, ktorí nosia kolty prekliato nízko pri páse a zahrávať sa s nimi neradno. Napínavé prestrelky sú odľahčené scénami zo života v dedine, kedy sa aj neľútostní pištoľníci uvoľnia a trochu pobavia. Vo filme sú tak aj humorné scény, takže nejde o žiadny striktný a vážny western. Tento film je naozaj zábavným predstavením z divokého západu, so skvelým hereckým obsadením, výbornou atmosférou a tomu všetkému kraľuje Elmer Bernstein so svojou hudbou. Sedem statočných je geniálnou poctou všetkým westernom.

Obsadenie

Réžia

John Sturges

Scenár

Walter Bernstein

Kamera

Charles Lang

Hudba

Elmer Bernstein

Hrajú

Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, Robert Vaughn, Brad Dexter, Horst Buchholz, Eli Wallach, Vladimir Sokoloff, Whit Bissell, John A. Alonzo, Victor French, Val Avery, Rosenda Monteros, Bing Russell, Joseph Ruskin, Rico Alaniz, Alex Montoya.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC