Sedem

Mrazivý thriller s mysterióznym názvom Sedem (angl. Seven) natočil v roku 1995 mladý režisér David Fincher, o ktorom sa vedelo, že vie výborne vytvárať temnú atmosféru a dosť si dáva záležať na vizuálnej stránke filmov.

 

Sedem tak nie prekvapivo získalo nomináciu na Oscara, lebo Fincherovi sa podaril majstrovský kúsok, natočil kultovku v duchu film noire, ktorá bola prirovnávaná k Mlčaniu jahniat (1991) a niektorými dokonca označovaná za ešte lepšiu.

Sedem. Sedem slov. Sedem ľudí. Sedem smrteľných hriechov. Obžerstvo, lakomstvo, lenivosť, závisť, hnev, pýcha a smilstvo. Dvaja detektívi, zaslúžilý veterán, ktorému zostáva sedem dní do dôchodku poručík William Somerset (Morgan Freeman) a jeho mladý idealistický a horlivý nástupca kriminalista David Milles (Brad Pitt), sú pridelení k prípadu k smrti „ujedeného“ muža, pri ktorom nájdu jediné slovo – obžerstvo. Keď sa objaví ďalšia obeť, pri ktorej je opäť jednoduchý odkaz – lakomosť, je vyšetrovateľom jasné, že majú čo dočinenia s vyšinutým, ale veľmi inteligentným psychopatom a čaká ich celkom určite ešte ďalších päť obetí. Neustále sú zvrátenému vrahovi v pätách a ten ich vedie krôčik po krôčiku k ďalším smrteľným hriechom. Kto je oným moralisticky posadnutým vrahom? Nezostáva, než sa vydať po jeho stopách spoločne so Somersetom a Millesom.

Mrazivý thriller má v sebe taký magnetizmus, že vám nedovolí sa od neho odtrhnúť. Fascinovane budete sledovať všetko, čo sa na plátne odohráva, neschopní vydať hlásku a len na sekundu odvrátiť zrak. Tento film vás úplne pohltí a vryje sa vám do pamäte. Presne v tom spočíva Fincherova genialita. Dokáže z ponurého mesta vytvoriť temný, desivý priestor, ktorý vás úplne pohltí. Budete sa spolu s detektívmi ocitať v tých najzapadnutejších uličkách, v špinavých zapáchajúcich bytoch, stretávať sa s tou najväčšou luzou a napäto čakať, čo príde ďalej. Sedem je naozaj jeden z najlepších thrillerov filmovej histórie a tiež filmom, kde doslova excelujú traja hollywoodski velikáni – Brad Pitt, Morgan Freeman a Kevin Spacey ako John Doe. Mrazivú atmosféru ešte umocňuje skvelá hudba Howarda Shorea. Ak sa bojíte radi, neváhajte a pustite si tento geniálny a nezabudnuteľný zoznam smrteľných hriechov.

Obsadenie

Réžia

David Fincher

Scenár

Andrew Kevin Walker.

Kamera

Darius Khondji

Hudba

Howard Shore

Hrajú

Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey, Andrew Kevin Walker, John Cassini, Reg E. Cathey, Bob Collins, Richard Roundtree, Allan Kolman, Alfonso Freeman, John C. McGinley, Kevin Spacey, Richard Portnow, Mark Boone Junior, Emily Wagner, Michael Massee, Leland Orser, Lexie Bigham, Evan Mirand, Harris Savides, Richard Schiff, Richmond Arquette, Charles S. Dutton, Endre Hules, Harrison White.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC