Schindlerov zoznam

Film rozprávajúci o holokauste, vojnovej mašinérii i odvahe a ľudskosti je inšpirovaný skutočnými vojnovými udalosťami v Poľsku. Dráma vstúpila do kín v roku 1993 a je považovaná za najlepší veľkofilm o holokauste vôbec.

Réžie sa ujal Steven Spielberg, režisér s židovskými koreňmi, ktorý vychádzal z bestselleru spisovateľa Thomasa Keneallyho, Schindlerova archa. Film získal sedem Oskarov, medzi nimi aj za réžiu, Spielberg si však z filmových tržieb nevzal ani halier.

Schindlerov zoznam rozpráva príbeh o nemeckom obchodníkovi a členovi NSDAP, Oskarovi Schindlerovi (Liam Neeson), ktorý prichádza do Poľska v roku 1939, aby mohol ťažiť z vojnovej mašinérie. Kupuje továreň na smaltový riad, ktorá sa nachádza na okraji krakovského geta, a je rozhodnutý v nej zamestnávať práve Židov. S ich hľadaním mu pomáha židovský účtovník Isaac Stern (Ben Kingsley). Správcom geta sa však stáva dôstojník SS Amon Göth (Ralph Fiennes), ktorý nenávidí Židov aj život ako taký. Stáva sa zdanlivo Schindlerovým priateľom, avšak postupne je stále podozrievavejší a domnieva sa, že Schindler sa snaží Židom pomáhať. Počas vojny fabrika prosperuje a zamestnaní Židia nemusia ísť do transportov.

Keď však prichádza rozkaz, že celé geto bude vyľudnené a všetci transportovaní do Osvienčimu, rozhodne sa Schindler zachrániť čo najviac z nich. S pomocou svojho účtovníka vytvorí „Schindlerov zoznam“ obsahujúci viac ako tisícku mien, ktoré od Götha odkúpi. Títo Židia sú transportovaní do Československa, kde majú pracovať v továrni vyrábajúcej granáty. Jeden vagón sa však vydáva na cestu do Osvienčimu. Keď to Schindler zistí, rozbehne sa ich zachrániť, riskujúc pri tom vlastný život. Protektorátna továreň však nič nevyrába, a tak Schindler kupuje granáty inde, aby ich potom vydával za ich výrobky. Jedného dňa však musia dôjsť peniaze. K tomu našťastie dochádza v deň kapitulácie Nemecka. Všetci Židia sú tak zachránení, avšak Schindler ako člen nacistickej strany musí utiecť.

Od svojich Židov však dostáva dobrozdanie v podobe listu, ktorý všetci podpisujú. Film končí scénou z Jeruzalema, kde je Schindler pochovaný a kde mu Židia, ktorí prežili a ich potomkovia preukazujú úctu položením kamienkov na hrob.

Film bol kritizovaný za niektoré drobné nejasnosti a historické alebo faktické nepresnosti. Neoddiskutovateľné však je to, že jeho výpovedná hodnota je obrovská. Takú naliehavú tému, akou je holokaust, dokázal Spielberg spracovať bez zbytočných klišé, zbytočného prílišného sentimentu a okázalosti. Príbeh nejednoznačného obchodníka Schindlera, ktorý na jednu stranu využíval vojnu vo svoj prospech, na druhú mu však ľudský život nebol ľahostajný a zachránil stovky ľudí, je až neuveriteľnou drámou so skvelými hereckými výkonmi.

Obsadenie

Réžia

Steven Spielberg

Predloha

Thomas Keneally (kniha).

Scenár

Steven Zaillian

Kamera

Janusz Kamiński

Hudba

John Williams

Hrajú

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Pawel Delag, Henryk Bista, Wojciech Klata,Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko,Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig,Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus,Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański,Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC