S čerty nejsou žerty

Už klasická česká rozprávka z dielne Hynka Bočana bola natočená na motívy rozprávky Boženy Němcovej Čertov švagor a diváci ju prvýkrát mohli vidieť v roku 1984. Táto rozprávka patrí v Českej republike k tým najobľúbenejším, pretože okrem čarov, kúziel a asi najpodarenejšieho filmového pekla je v nej aj humor.

Dej je celkom bohatý. Mladý syn mlynára Petr (Vladimír Dlouhý) bojuje so svojou ovdovelou macochou Dorotou (Jaroslava Kretschmerová), ktorú zaujímajú len peniaze a majetok. Má navyše pletky so správcom zámku (Viktor Preiss), ktorý jej chce pomôcť sa Petra zbaviť, a získať tak ďalšie peniaze. Petr sa samozrejme nechce dať, uteká pred vojakmi a pri tom sa mu podarí zachrániť mladé princezné, pyšnú Angelínu (Dana Bartůňková) a dobrú Adélku (Monika Pelcová). Lenže nakoniec aj tak neunikne a je odsúdený na dvanásť rokov v armáde. Ale čo čert nechcel, peklo má svoje vlastné plány. Lucifer (Karel Heřmánek) poverí mladého čerta Vraníka (Ondřej Vetchý), aby mu priniesol Dorotu Máchalovú.

Vraník svoju úlohu splní, lenže namiesto macochy prinesie Petrovu dobrú babičku. Všetko musí samozrejme napraviť, lenže ako čertovskému uchu sa mu to moc nedarí, pokým sa nezoznámi s Petrom. Spoločne peklu Dorotu chytia. Petr však už musí v pekle zostať, pretože čo si peklo zoberie, to už nevydá. Lenže lenivým čertom pracovitý Petr čoskoro začne prekážať, tak ho pekne vypoklonkujú späť na zem. Ale nejde s prázdnymi rukami, v čarovnom kabáte vyzerá síce ako sám pekelník, zato má nekonečne veľa zlatiek. Zadlžený knieža pán (Josef Kemr) sa okamžite dozvie o tajomnom cudzincovi, ktorý rozdáva peniaze, čo len hrdlo ráči. Lenže nič nie je zadarmo, a tak si Petr vypýta za odmenu ruku princeznej. Medzitým už s Vraníkom kujú plány, ako dostať správcu a všetko zase napraviť.

Rozprávky majú vždy dobré konce a peklo je spravodlivé, takže ani tu nepríde skrátka nikto, kto by nemal, a zamilované srdcia sa nakoniec tiež nájdu. Dokonca aj Lucifer si nájde svoju nevestu.

Obsadenie

Réžia

Hynek Bočan

Predloha

Božena Němcová (kniha)

Scenár

Jiří Just, Hynek Bočan.

Kamera

Jaromír Šofr

Hudba

Jaroslav Uhlíř

Hrajú

Karel Heřmánek, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jana Dítětová, Josef Kemr, Viktor Preiss, Jaroslava Kretschmerová, Monika Stará, Dana Bartůňková, Petr Nárožný, František Vicena, Václav Vydra nejml., Vladimír Hrubý, Ladislav Gerendáš, Luděk Munzar, Jiří Růžička ml., Václav Upír Krejčí, Stanislav Hájek, Vladimír Hrabánek, Vlastimil Bedrna, David Schneider, Zdeněk Blažek, Vlastimil Práda, Jiří Schmiedt, Michal Roneš, Pavel Spálený, Jana Robenková, Miro Grisa, Jan Skopeček, Miloslav Štibich, Milan Charvát, Jan Schmid, Stanislav Oubram, Jan Šimek,Vladimír Švabík, Petr Růžička, Václav Král, Václav Štercl, Naděžda Prchalová-Vicenová, Miloslav Homola, Martin Hron, Roman Holý, Pavel Cajzl, Monika Pelcová, Jan Kreidl.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC