Rivali

Životopisná dráma zo športového prostredia poteší každého fanúšika rýchlej jazdy a pretekov Formuly 1. Vďaka atraktívnemu pretekárskemu prostrediu prinášajú Rivali (angl. Rush) aj akčné scény plné napätia a pôsobivých efektov. Film prišiel do kín na jeseň roku 2013 a okamžite si našiel svojich fanúšikov. Režisér Ron Howard je navyše zárukou, že pôjde o kvalitný zážitok, pretože sa špecializuje na životopisné filmy od astronautov, cez športovcov, po matematikov (Noviny, Apollo 13, Čistá duša). Nesklamal ani tentoraz.

Film sa odohráva v sedemdesiatych rokoch, keď preteky Formuly 1 ovládali dvaja vynikajúci piloti, Niki Lauda (Daniel Brühl) a James Hunt (Chris Hemsworth). Kým Niki je precíznym profesionálom, ktorý si premýšľa každý krok, pilotom, ktorý sa snaží vidieť vždy ďalej, tak James je úplne neriadenou strelou, horúcou hlavou, ktorá mení svoje rozhodnutia behom sekundy. Svojím spôsobom oboch pretekárov spája zvláštne priateľstvo, napriek tomu že sú najväčšími rivalmi, ale hlavne neutíchajúca túžba po víťazstve. Víťazom môže byť totiž vždy len a len jeden.

Ich súperenie ich tak ženie k neuveriteľným výkonom, prekonávajú jeden druhého, doterajšie rekordy a hazardujú s vlastnými životmi v túžbe byť lepší ako ten druhý. Ale nebola by to životopisná dráma, keby Howard nenazrel aj pod pokrievku osobného života. Hlavných hrdinov je tak možné sledovať aj doma v spálňach, vidieť ich prehry a výhry vo vzťahoch, v rodine, preniknúť do zákulisia Formuly 1, do technického, ale aj finančného zákulisia pretekárov a pretekov ako takých.

Rivali sú jednoducho strhujúcim filmom vo všetkých rovinách. Ide o neuveriteľné predstavenie plné rýchlych áut, krásnych dievčat a sekúnd, ktoré však môžu zmeniť všetko, ktoré môžu znamenať aj smrť. Herecké výkony hlavných predstaviteľov sú skvelé. Fanúšikovia, ktorí si pamätajú legendárne preteky s Nikiho hroznou nehodou z Nürburgringu, po ktorej ako zázrakom vstal takmer z mŕtvych a v rekordnom čase sa vrátil na trať, spievajú na film len chválu. Tento film vám dovolí stať sa aspoň na chvíľu pilotom Formuly 1.

Obsadenie

Réžia

Ron Howard

Scenár

Peter Morgan

Kamera

Anthony Dod Mantle

Hudba

Hans Zimmer

Hrajú

Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde, Natalie Dormer,Christian McKay, Pierfrancesco Favino, Jamie Sives, Lee Asquith-Coe, Egija Zviedre, Julian Seager, Joséphine de La Baume, Robert Cambrinus, Stephen Mangan, Lisa McAllister, Demetri Goritsas, Hannah Britland, Niki Lauda (a.z.), James Norton, Michael Vardian, Jochen Kolenda,Rosalie Wolff, Folker Banik.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC