Rím

Seriál Rím je ďalšou ukážkou toho, že HBO má proste nespochybniteľný patent na kvalitné a svojím spôsobom novátorské historické seriály, ktoré sa pozerajú na známe udalosti z nového pohľadu. Navyše sa HBO pri produkcii tohto seriálu spojila ako s RAI, tak predovšetkým s BBC, čo v konečnom výsledku znamená, že seriál sa veľmi citlivo drží historických reálií.

Dej nás zavedie tesne pred počiatok nášho letopočtu, do roku 52 pred Kr., kedy sa do Ríma, v tom čase veľkolepého centra sveta, vracia víťazstvom nad Galmi ovenčený Gaius Julius Caesar. To ale vôbec nie je po chuti senátorskej aristokracii. Tá si príliš zvykla na svoju moc nad mestom. Uprostred tohto dejinného chaosu sa ocitajú dvaja vojnoví veteráni, legionári Lucius Vorenus (Kevin McKidd) a Titus Pullo (Ray Stevenson). Na ich osudoch a osudoch ich blízkych, ale aj nepriateľov, sa rozvíja veľkolepé historické predstavenie, ktoré ponúka nevšedný pohľad na jednu z kolísok európskej civilizácie.

Rím v tomto seriáli nie je len miestom veľkých myšlienok a ideí, ale je tiež miestom počmáraných špinavých múrov, intríg, klebiet a – samozrejme – tiež miestom lásky a nenávisti. Dostávame sa Rímu takpovediac pod kožu, sledujeme ho zospodu, z pohľadu obyčajných rímskych občanov a ich žien. Pochopiteľne, že si prídu na svoje aj verní fanúšikovia HBO, takže aj v Ríme uvidíte dosť akčných bojových scén, rovnako ako tých šteklivých.

Výbornú show navyše korunujú skvelé herecké výkony, čo je o to zaujímavejšie, že hlavné postavy stvárnili väčšinou menej známi anglickí herci. Okrem už spomínaných hlavných postáv stojí za zmienku aspoň James Purefoy, ktorý si z úlohy Marka Antonia urobil skutočnú zábavu a to, ako si ju vychutnáva, môže divák oceňovať v každom pohybe, geste, či replike.

Produkovaný televíziou HBO v spolupráci s RAI a BBC.

Obsadenie

Réžia

Michael Apted, Allen Coulter, Jeremy Podeswa. 

Scenár

Bruno Heller, William J. MacDonald, John Milius. 

Kamera

Jonathan Freeman, Alik Sakharov. 

Hudba

Jeff Beal 

Hrajú

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, Kenneth Cranham, Indira Varma, David Bamber, Chiara Mastalli, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC