Rain Man

Rain Man je film, ktorý sa stal hitom roku 1988, avšak nikdy nezapadol, naopak patrí ku klasike americkej kinematografie dvadsiateho storočia. Dojímavý príbeh dvoch bratov získal hneď štyri zlaté sošky Oskara – za najlepší film, réžiu, scenár a herca v hlavnej úlohe. Predovšetkým výkon Dustina Hoffmana sa stal legendárnym. Vedelo sa, že sa na rolu starostlivo pripravuje, avšak že ju stvárni takto majstrovsky, to nikto nečakal. Jeho herecký kolega, Tom Cruise, však bol tiež výborný. Rain Man tak patrí k jedným z nezabudnuteľných filmov kariéry oboch hercov.

Film rozpráva príbeh dvoch bratov, ktorí o sebe nemali ani tušenie. Spojí ich až smrť ich otca. Namyslený Charlie Babbitt (Tom Cruise), predajca áut, je od zlosti bez seba, keď zistí, že mu otec odkázal len Buicka a zvyšné tri milióny má dostať psychiatrická liečebňa, v ktorej sa starajú o jeho staršieho brata Raymonda (Dustin Hoffman). Keď sa Charlie spamätá z prvotného šoku, že nič nedostal a ku všetkému má brata, rozhodne sa aspoň časť dedičstva získať, a tak unesie Raymonda z liečebne. Raymond však ako autista žije v úplne inom svete, potrebuje systém a pravidlá, akákoľvek zmena ho privádza do nepríčetnosti, čo sa takmer stane, keď ho Charlie núti nastúpiť do lietadla. Raymond má totiž fenomenálnu pamäť, a tak vie, kedy a aké lietadlo spadlo, preto nechce lietať, a tak začína ich životná jazda.

Postupne sa obaja bratia začínajú zbližovať, začínajú rozumieť jeden druhému. Ich vzťah sa spečatí pri návšteve Las Vegas, kde vďaka Raymondovej pamäti vyhrajú desiatky tisíc dolárov. Charlie si navyše začne vybavovať spomienky z detstva na brata, ktoré však boli hlboko zasunuté a považoval ich skôr za nejaké preludy. Nakoniec sa rozhodne, že by sa o Raymonda chcel starať trvalo, lebo sa medzi nimi počas pomerne krátkeho času, ktorý spolu strávia, vytvorí silné puto. Všetko ale bude musieť rozhodnúť psychiater, ktorý sa o Raymonda staral väčšinu jeho života.

Rain Man je veľmi silným a emotívnym príbehom, ktorému kraľuje Dustin Hoffman v úlohe autistického Raymonda. Táto dnes už filmová klasika by nemala nikomu uniknúť, pretože je to po všetkých stránkach úplne excelentný film.

Obsadenie

Réžia

Barry Levinson

Scenár

Ronald Bass, Barry Morrow.

Kamera

John Seale

Hudba

Hans Zimmer

Hrajú

Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino, Lucinda Jenney, Bonnie Hunt, Michael D. Roberts, Ray Baker, Chris Mulkey, Barry Levinson, Beth Grant, Reni Santoni, Jake Hoffman, Archie Hahn, Ralph Seymour.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC