Priatelia

Seriál, ktorý prekonal svoje žánrové zaradenie a z relácie určenej k oddychu a pobaveniu sa stal kultúrnym fenoménom, ktorý ovplyvnil najrôznejšie zložky života. Pritom sa zdá mať úplne banálnu zápletku: šesť kamarátov, priateľov, spolu býva v jednom dome a spoločne prežíva svoje milostné i životné sklamania, svadby, rozvody, výpovede aj povýšenia v práci.

Seriál je označovaný za nenapodobiteľný najmä preto, že vo svojej dobe ukázal úplne nový spôsob života v americkej spoločnosti. Dovtedy bola základom tradičná rodina, s deťmi, manželkou, rodičmi a tetami. Túto pôvodnú rodinu si ale hrdinovia seriálu (rovnako ako veľká časť mladých Američanov a Američaniek 90. rokov) nahradí práve priateľmi – a tak žijú v komunite, ktorá má vlastne všetky znaky rodiny.

Seriál sa stal takým fenoménom, že v ňom v rôznych epizódach pôsobili herci aj herečky tých najslávnejších mien, za všetky uveďme aspoň mená ako Brad Pitt, Julia Roberts, George Clooney, Jean-Claude Van Damme, Danny DeVito, Bruce Willis, Charlie Sheen a mnoho ďalších.

Okrem skvelých situačných gagov a komických viet, ktoré sa stali súčasťou každodenného jazyka (aj dnes ešte môžeme pri nadväzovaní známosti započuť známu koketnú Joeyho vetu: „Tak čo, ako sa máš?“), je seriál výnimočný schopnosťou scenáristov rozvíjať a vierohodne premieňať charaktery hlavných hrdinov. Kto vlastne sú Priatelia? Rachel Greenová (Jennifer Aniston) je milovníčka módy, a tiež sa jej nakoniec podarí v tomto odvetví pracovať. Kuchyňu zbožňuje a ovláda Courteney Cox ako Monica Gellerová. Niekedy zmätený, niekedy veľmi romantický, vždy ale premýšľavý je Ross Geller (David Schwimmer), ktorý to z paleontológa v mestskom múzeu dotiahne až na profesora na univerzite. Nositeľom skôr naivného, prvoplánového humoru je herec Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), ktorý má len dve túžby: ženy a slávu vo filme. Zdanlivo pragmatický a suchý, v jadre ale romantický a výbušný je Chandler Bing (Matthew Perry). A bláznivou šestkou do partie je Phoebe Buffayová (Lisa Kudrow). Myslím, že už nikdy v dejinách filmových seriálov nezačujete nikoho tak šialene hrať na gitaru a predvádzať niečo, čo len veľmi vzdialene pripomína spev.

Priatelia ale neznamenali len desať rokov spoločného natáčania a doživotné zabezpečenie pre hlavných protagonistov, ale zmenili kultúrnu mapu: kaviareň Central Perk, v ktorej sa schádzali v seriáli, sa stala značkou dobrého miesta na stretávanie sa a dnes ich po svete existuje niekoľko desiatok, jedna z nich je aj na Broadwick Street v londýnskom Soho. Účes Jeniffer Aniston nazvali kaderníci po celom svete ako Rachel a v deväťdesiatych rokoch ho bolo možné vidieť po celom svete, a tak by sa dalo pokračovať, skrátka: Priatelia boli, sú a budú len jedni.

Obsadenie

Réžia

Kevin Bright, Gary Halvorson, Michael Lembeck.

Scenár

David Crane, Marta Kauffman, Ted Cohen.

Hrajú

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Charlie Sheen, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Julia Roberts, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme a další.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC