Prelet nad kukučím hniezdom

Skvelá filmová adaptácia slávneho románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola von dnes patrí k tomu najlepšiemu, čo filmové dvadsiate storočie ponúka. Režisér Miloš Forman obsadil do hlavných úloh výborných hercov, na čele s Jackom Nicholsonom, a tak nebolo pochýb, že sa z filmu stane hit. Prelet nad kukučím hniezdom (angl. One Flew Over the Cuckoo's Nest) získal deväť nominácií na Oskara a päť z nich premenil vrátane najlepšej réžie a herca v hlavnej úlohe.

Film sa odohráva rovnako ako román v psychiatrickom zariadení Oregon State Hospital v Saleme v štáte Oregon. Tejto liečebni vládne tvrdou rukou vrchná sestra Ratcherdová (Louise Fletcher), avšak len dovtedy, než sa k nim dostane zlodejíček a kartový hráč Randle P. McMurphy (Jack Nicholson), ktorý súhlasí s hospitalizáciou, lebo nechce ísť do väzenia. Domnieva sa totiž, že v psychiatrickej liečebni budú síce okolo trošku vyšinutí „spolubývajúci“, ale inak pôjde o svojho druhu hotelovú pohodu. Čoskoro po príchode zisťuje, ako veľmi sa jeho predstavy líšili od reality. Začne tak vojna medzi ním a sestrou Ratcherdovou, lebo Randle chce chlapom pobyt trochu spríjemniť, zľudštiť prostredie, v ktorom žijú.

Spriatelí sa s mlčanlivým indiánskym obrom, ktorému nepovedia inak než Náčelník (Will Sampson) a s ním aj neskôr naplánuje utiecť. Medzitým sa mu však podarí urobiť pár bláznivých kúskov a narušiť zabehnutý režim liečebne. K Randleovým najväčším šokom však patrí zistenie, že ostatní pacienti sú v ústave na vlastnú žiadosť, teda dobrovoľne a môžu kedykoľvek odísť. On je však v úplne opačnej pozícii, a tak sa rozhodne uskutočniť svoj plán na útek. Ešte pred tým sa rozhodne s chlapcami riadne rozlúčiť, podplatí jedného z dozorcov a usporiada žúr so všetkým, čo k tomu patrí. Ten sa však zvrtne, a tak sa im nepodarí utiecť. Ráno ich totiž zamestnanci liečebne včele so sestrou Ratcherdovou nájdu opitých a spiacich na zdemolovanom oddelení. Navyše pristihnú koktavého Billyho (Brad Dourif) so ženou, ktorý hrozbu, že sa o všetkom dozvie jeho matka, nezvládne a podreže si hrdlo. Na Randla je už všetkého príliš a snaží sa zákernú sestru uškrtiť. Dozorcovia však stihnú zasiahnuť.

Na nejaký čas Randle zmizne z oddelenia, kde sa všetko vráti do starých koľají. Jedného dňa sa však vracia, čo Náčelníka rozradostí, veď má späť svojho starého parťáka. Ako sa ale ukáže, z Randla zostala len vegetujúca telesná schránka. Vrchná sestra dosiahla svojho a Randle podstúpil lobotómiu. Náčelníkovi sa priateľa zželie a než by ho mal nechať len potupne existovať, udusí ho vankúšom. Nakoniec uskutoční ich spoločný plán sám a z liečebne ujde.

Skvelý a silný príbeh o priateľstve, ľudskosti, ale aj ľahostajnosti a zlobe v človeku je úplne strhujúci. Mnohým sa síce nepáčil hyperbolický spôsob, ktorým boli vykreslené americké psychiatrické liečebne, avšak ani to nezabránilo filmu uspieť ako u kritikov, tak aj u divákov. Film úplne presne dávkuje všetky emócie, strieda mrazivé obrazy neľudského sveta, ktorý ovláda jedna despotická sestra, s emotívnymi chvíľami obyčajnej radosti. Všetko navyše dopĺňajú neustálej ironické poznámky Randla, ktorý je v Nicholsonovom podaní jednoducho geniálny. Kto nevidel Prelet nad kukučím hniezdom, mal by ísť z kola von.

Obsadenie

Réžia

Miloš Forman

Predloha

Ken Kesey (kniha).

Scenár

Lawrence Hauben, Bo Goldman.

Kamera

Haskell Wexler

Hudba

Jack Nitzsche

Hrajú

Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick, William Redfield, Brad Dourif, Christopher Lloyd, Will Sampson, Danny DeVito, Vincent Schiavelli, William Duell, Mews Small, Michael Berryman, Scatman Crothers, Mimi Sarkisian, Delos V. Smith Jr., Dean R. Brooks, Ted Markland, Nathan George, Mwako Cumbuka, Louisa Moritz, Peter Brocco, Saul Zaentz.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC