Pestúnka Franny

Sitcom, ktorý vzbudzuje také rozdielne vášne, ako máloktorý podobný kus v tomto žánri. Príbeh je veľmi banálny a variuje prastarú tému pretty woman: podvedená a z práce vyhodená Fran Fineová (Francie Dreschner) sa stáva podomovou predavačkou. Vďaka novej práci sa ocitá pri dverách domu mladého boháča Maxwella Sheffielda (Charles Shaugnessy).

Ten práve hľadá pestúnku pre svoje ratolesti, syna Brightona (Benjamin Salisbury), ktorý má desať a má svoje chlapčenské záľuby, teenagerku Maggie (Nichole Tom) a maličkú Grace (Madeline Zima). A tak namiesto toho, aby Fran zbavil kufríku napchatého kozmetikou, prijme ju Maxwell na skúšobnú dobu ako pestúnku. To ešte netuší, akú prostorekú ženskú, s bláznivými účesmi aj svojráznym pohľadom na svet si do domu nasadil. A aj keď sa spočiatku zdá, že toto spojenie nemôže fungovať, vydrží neuveriteľných 146 epizód.

Nejde však len o stret americkej smotánky Maxwellovej rodiny a jej priateľov a ukecanej, ale citlivej baby z Quensu. Fran si svojím priamočiarym spôsobom čoskoro získa srdcia detí a postupne aj rešpekt Maxwella, takže sa z vdovca a jeho detí postupne stáva spokojná, ak nie rovno šťastná rodina.

Seriál má navyše jednu obrovskú stálicu, a nie je ňou žiadna z hlavných postáv. Vtip, iróniu, sarkazmus dodáva seriálu sluha Niles, ktorého si s absolútnym odhodlaním a radosťou doslova užíva Daniel Davis. Niles ako majordómus pokojne pozoruje cvrkot rodinného života, a takmer pre každého člena rodiny, ale predovšetkým pre kopu priateľov, a to aj tých takzvaných, má vždy v rukáve nejaký bonmot, urážku, narážku, ktorá jednoducho nemôže nechať bránicu žiadneho človeka v pokoji. Jednotlivé diely navyše spája dojímavá úvodná pieseň, ktorú špeciálne pre tento seriál stvorila aj naspievala Ann Hampton Callaway.

Niet preto divu, že seriál dostal cenu Rose d'Or, cenu Emmy, a k nej dokonca trinásť nominácií! Hlavná herečka Fran Drescher bola navyše za Fran dvakrát nominovaná na Zlatý glóbus. Že sa pre Dreschnerovú jedná o citovú vec, svedčí aj fakt, že celý rad drobných dejových zákrut točiacich sa okolo života hlavnej postavy brali scenáristi priamo z osobného života herečky. Sarkastický vtip, bizarné účesy, svojrázny pohľad na svet a zarazená americká smotánka, to sú dohromady lákadlá, pre ktoré má zmysel dať seriálu aspoň šancu.

Obsadenie

Réžia

Gail Mancuso, Will Mackenzie, Fran Drescher, Paul Miller, Lauren MacMullan. 

Scenár

Ivan Menchell, Bill Lawrence. 

Hrajú

Fran Drescher, Charles Shaughnessy, Daniel Davis, Lauren Lane, Nicholle Tom, Benjamin Salisbury, Madeline Zima, Renée Taylor, Rachel Chagall, Ann Morgan Guilbert, Lainie Kazan, Darryl Hickman, Andrew Levitas, Harry Van Gorkum, Sophie Ward, Ian Abercrombie, Dan Aykroyd, James Marsden, Joseph Bologna, Bess Armstrong, Catherine Oxenberg, Robert Vaughn, John Astin, Rosie O'Donnell, Whoopi Goldberg, Coolio, Pamela Anderson, Robert Culp, Ian Buchanan, Ivana Milicevic, Nikki Cox, Rob Corddry, Dakin Matthews, Marianne Muellerleile, Elton John, Margaret Cho, Ray Charles, Kathryn Joosten, Andrew Steel, Thomas Dekker, Jake Richardson, Richard Fancy, Sparkle, Nancy Lenehan, Lance Reddick, Michael Bacall, Paolo Seganti, Joan Collins, Maria Conchita Alonso, Hugh Grant, Jackie Tohn, Philip Casnoff, Donna Cherry, Hal Linden, Judith Hoag, Eric Braeden, Chris Elliott, Lauren Tom, Jane Seymour, Joe Lando, Billy Ray Cyrus, Elizabeth Taylor, Donald Trump, Efrem Zimbalist Jr., Chevy Chase, Céline Dion, Nora Dunn, Ron Melendez, Barbra Streisand, Liz Torres, Caroline Rhea…

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC