Perníkový tatko

Perníkový tatko (angl. Breaking Bad) bol vysielaný v sezónach 2008 až 2013 a počas tohto obdobia sa stal jedným z najobľúbenejších seriálov v Spojených štátoch, ale aj inde vo svete. Posledná séria dokonca patrila k pirátsky najsťahovanejším seriálom, podobne ako tomu bolo napríklad s Hrou o tróny. Okrem priazne divákov bol seriál ocenený aj odborníkmi, keď získal dve ceny Emmy.

Perníkový tatko sa odohráva v Novom Mexiku v USA, kde žije stredoškolský učiteľ chémie Walter White (Bryan Cranston), ktorému diagnostikujú rakovinu pľúc v treťom, teda poslednom štádiu. Walter sa rozhodne, že v zostávajúcom čase sa pokúsi čo najlepšie finančne zabezpečiť rodinu – svoju tehotnú manželku a postihnutého Waltra Jr. Ako zdatný chemik sa spojí so svojím bývalým študentom Jesseom Pinkmanom (Aaron Paul) a začnú svojrázne podnikanie, výrobu a distribúciu pervitínu.

Walter s Jesseom sa postupne čoraz viac zapletajú s ďalšími dealermi a prenikajú hlbšie a hlbšie do prostredia drogového obchodu a mafie. Spočiatku sa im darí pomerne dobre tovar predávať a tiež tajiť výrobu, perník varia v karavane v púšti za mestom s laboratórnym vybavením, ktoré Walt ukradol v škole. Samozrejme nič nejde hladko do nekonečna a v okolí sa rozkríkne, že v rajóne je nový varič kvalitného tovaru, ktorého má na muške aj Waltov švagor pracujúci pre DEA (protidrogový úrad).

Seriál je fanúšikmi hodnotený ako najlepší seriál všetkých čias, pretože sa tvorcom podarilo veľmi dobre prepojiť svet drog, zločinu s humorom a sarkazmom. Perníkový tatko vás tak dokáže pobaviť, ale aj poriadne našponovať nervy v očakávaní budúcich udalostí. Nejde o žiadne lacné krimi s presne odmeranými vtipnými hláškami, ako skôr o satirický obraz sveta a človeka v zúfalej životnej situácii. Herecké výkony hlavných predstaviteľov sú skvelé, postavy uveriteľné, ich konanie logické, teda máte pocit, že sa ocitáte v reálnom svete, že sa nepozeráte len na fiktívny príbeh. Perníkový tatko nie je seriál, ktorý by vás mal doviesť k nejakému moralizovaniu a rozdeľovaniu hrdinov na tých dobrých a zlých, je to len skvelé predstavenie o absolútne nepravdepodobnom hrdinovi, ktorý nakladá so životom, ako vie. Navyše ide o seriál vyznačujúci sa lepšou filmovou kvalitou než väčšina filmov, ktoré možno v súčasnosti vidieť. Proste pecka, ktorá vás odvarí.

Obsadenie

Réžia

Adam Bernstein, Jim McKay, Tricia Brock, Bronwen Hughes, Tim Hunter, John Shiban, Rian Johnson, Vince Gilligan, Terry McDonough, Sam Catlin, Phil Abraham, Michelle Maxwell MacLaren, David Slade.

Scenár

Vince Gilligan, Sam Catlin.

Kamera

John Toll, Reynaldo Villalobos, Nelson Cragg.

Hrajú

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons, Bob Odenkirk, Steven Michael Quezada, Jonathan Banks, Krysten Ritter, Christopher Cousins, Mark Margolis, Raymond Cruz, Louis Ferreira, Bill Burr, Jeremiah Bitsui, John de Lancie, David Costabile, Maximino Arciniega, Tess Harper, Jessica Hecht, Jere Burns, Danny Trejo, Emily Rios, Sam McMurray, Grizelda Quintana, Adam Godley, Seri DeYoung, Dale Dickey, Louis Herthum, Michael Shamus Wiles, Loren Haynes, Lora Martinez-Cunningham, Nate Mooney, Caleb Landry Jones, Ryan Lee, Maurice Compte, Blake Berris, Laura Fraser, Frederic Doss, Carmen Serano, Matthew Page, Juliet Lopez, Steven Bauer, Carl Savering, Drew Waters, Kyle Bornheimer, Paul J. Porter, Damon Herriman, Jolene Purdy, Julia Minesci, Kevin Rankin, Keith Jardine, Matt Jones, Phil Duran, Michael Bofshever, Charles Baker, Luis Moncada, Daniel Moncada, Marius Stan, Ray Campbell, Robert Forster, Jamie McShane, Jeremy Howard, Hank Rogerson, David Ury, James Martinez, Tait Fletcher.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC