Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

Tento kasový trhák rozpútal na začiatku nového tisícročia opätovný záujem o skvelú fantasy trilógiu Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena, o ktorej sa dlho tvrdilo, že je neprenosná na filmové plátno, že Tolkienov svet je taký krásny aj desivý, jeho vízie veľkolepé, svet rozmanitý, že toto hraný film jednoducho nemôže zvládnuť. V roku 2001 však všetkým vytrel zrak novozélandský režisér Peter Jackson, keď do kín doslova vtrhol s prvým dielom trilógie Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa (angl. The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring).

V malebnom Grófstve, domove hobitov, si pokojnú starobu užíva aj hobit Bilbo (Ian Holm) spolu so svojim synovcom Frodom (Elijah Wood). Bilbo kedysi našiel obyčajný a predsa čímsi zvláštny prsteň, ktorý má teraz Frodo zdediť na veľkolepej narodeninovej oslave svojho strýka. Tú si nenechá ujsť ani jeho dávny priateľ čarodejník Gandalf (Ian McKellen), ktorý však má zlé tušenie, že Bilbov prsteň dokáže viac, než len nechať svojho pána na chvíľu zmiznúť. Kedysi dávno bol ukovaný Jeden prsteň, ktorý vládol všetkým, avšak jeho pán o neho prišiel v ohromnej bitke, v ktorej bol porazený a odvtedy vládol v Stredozemi pokoj a mier, všetci mali totiž zlovoľný prsteň za nenávratne stratený.

Zlo ale opäť začína nadobúdať na sile a Pán Prsteňov Sauron (Sala Baker) chce späť získať svoj Prsteň, ktorý by mu pomohol ovládnuť Stredozem. Gandalfovo zlé tušenie sa potvrdilo, a preto je nutné dostať prsteň i Froda, ktorý je teraz jeho pánom, do bezpečia Vododolu, elfskej osady, kam Sauronova moc nesiaha. K Frodovi sa na dobrodružnú výpravu pridávajú aj jeho priatelia z Grófstva, Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Chicho (Dominic Monaghan). Čoskoro im je však jasné, že nepôjde len o obyčajný výlet, ale niečo oveľa vážnejšie. Čoskoro sa im v pätách totiž ocitnú Čierni jazdci, nazgûlovia, a veselým hobitom začína ísť o život. Zachráni ich až tajomný lesník, ktorý sa predstaví ako Chodec (Viggo Mortensen). Pomôže malým hobitom do Vododolu, kde už čaká Gandalf a tiež zástupcovia ľudí, elfov a trpaslíkov. Všetci sa zhodnú, že jedinou možnosťou, ako zachrániť Stredozem pred zlom, ktoré stále silnie za hradbami Mordoru, je Prsteň zničiť v Hore osudu, kde bol ukovaný.

Začína sa tak nebezpečná výprava, na ktorej to najťažšie bremeno na seba berie malý, ale odvážny Frodo, doniesť prsteň do Mordoru, a k nemu sa pridávajú jeho hobití priatelia, čarodejník Gandalf, Chodec, čiže Aragorn, Boromír (Sean Bean), syn správcu ľudskej ríše Gondor, švárny elf Legolas (Orlando Bloom) a typický trpaslík Gimli (John Rhys-Davies). Vzniká Spoločenstvo prsteňa, na ktoré čaká neľahká a zdĺhavá cesta, plná nebezpečenstva, dávnych príšer a hlavne ohyzdov. Jej úspech pritom závisí na tom najmenšom človiečikovi, hobitovi Frodovi.

Pán Prsteňov je veľmi silným príbehom nielen o hrdinstve, ale aj o sile priateľstva a pevnosti ideálov a viery v ne. Tolkien všetko zaznamenal na stovkách strán, kde vytvoril čarovný aj zradný svet plný neuveriteľných bytostí. Jacksonovi sa toto všetko podarilo dostať aj na filmové plátno, jeho adaptácia zostáva verná svojej knižnej predlohe, takže na svoje si prídu všetci fanúšikovia tohto neuveriteľne silného dobrodružného príbehu.

Obsadenie

Réžia

Peter Jackson

Předloha

John Ronald Reuel Tolkien (kniha).

Scenár

Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson.

Kamera

Andrew Lesnie

Hudba

Howard Shore

Hrajú

Elijah Wood, Ian McKellen, Noel Appleby, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Ian Holm, Marton Csokas, Craig Parker, Andy Serkis, Ian Mune, Lawrence Makoare, Harry Sinclair, Elizabeth Moody, Peter Jackson, Bill Johnson, Billy Jackson, Bret McKenzie, Sala Baker, Alan Howard, Shane Rangi, Sabine Crossen.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC