Osudový dotyk

Ďalší z radu filmov o cestovaní v čase si tentokrát pohráva v originálnom názve s teóriou efektu motýlích krídel (angl. The Butterfly Effect), teda efektu, pri ktorom najmenší pohyb alebo detail dokáže spustiť reťazec ďalších reakcií. V prípade osudového dotyku ide o snahu zmeniť svoju minulosť.

Hlavný hrdina, mladý študent fyziky, Evan Treborn (Ashton Kutcher) v detstve trpel výpadkami pamäte, a tak si začal písať denník. Neskôr zisťuje, že práve prostredníctvom svojich zápiskov sa môže vrátiť do minulosti a svoje traumatické zážitky zmeniť, upraviť si svoju minulosť tak, aby sa už nikdy nemusel vzdať svojej životnej lásky Kayleigh Millerovej (Amy Smart). Každučká sebemenšia zmena sa však odrazí aj v budúcnosti, a tak je Evan nútený vracať sa opakovane, kým všetko nedostane ten správny poriadok.

Osudový dotyk je veľmi pôsobivé sci-fi so skvelými efektmi. Vizuálne prepojenie súčasného univerzitného sveta študenta fyziky a ciest do minulosti tvorcovia vyriešili veľmi efektne, napriek tomu nenásilne, takže divák nie je zahltený pretechnizovanými vychytávkami, ako to býva v iných sci-fi filmoch s podobnou tematikou. Taktiež hereckí predstavitelia sú vo svojich rolách výborní, zvlášť Ashton Kutcher a Amy Smart tvoria skvelú dvojicu. Film má však aj svoje slabšie miesto, neustále vracanie sa späť možno zamotalo hlavu aj samotným tvorcom, takže môžu vyvstať menšie zádrhele, ako je možné, že všetko beží tak hladko, ale celkovo ide o viac ako vydarené sci-fi, ktoré vďaka kamere a tiež hudbe rozhodne nesklame ani priaznivcov iných žánrov.

Obsadenie

Réžia

Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress.

Scenár

Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress.

Kamera

Matthew F. Leonetti

Hudba

Michael Suby

Hrajú

Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters, Eric Stoltz, John Patrick Amedori, Elden Henson, Kevin G. Schmidt, Kevin Durand, William Lee Scott, Ethan Suplee, Logan Lerman, Jesse James, Cameron Bright, Callum Keith Rennie, Sam Easton, Tara Wilson, Magda Apanowicz, Kevan Ohtsji, Camille Sullivan, Kimani Ray Smith, Kendall Cross, Jesse Hutch, John B. Lowe, Meilani Paul, Irina Gorovaia.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC