Okresní přebor

Pôvodný český seriál, ktorý produkovala televízia Nova, sa vysielal v roku 2010 a veľmi rýchlo si našiel svoju fanúšikovskú základňu. Seriál rozpráva o partii futbalistov klubu SJ Slavoj Houslice na vidieku, ktorá sa chce dostať do vyššej súťaže. Banálny príbeh, ktorý mohol v českých pomeroch skončiť katastrofou, ale vďaka výbornému tvorivému tímu aj hereckému obsadeniu sa z Okresného přeboru stal seriál, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo v ČR vzniklo po revolúcii.

Tvorcovia si dali záležať, aby nepracovali s klasickým formátom, ale využívajú skôr reklamné princípy. Snáď za to môže Jakub Kohák, ako jeden z režisérov, avšak faktom je, že seriál je zložený takmer z reklamných gagov, ktoré však na seba krásne plynulo nadväzujú a vytvárajú špecifickú atmosféru. Ani scenáristi nezostali pozadu a dali si záležať, aby všetky postavy boli uveriteľné. A tak v žiadnej vete snáď nechýba nejaký ten vôl či podobné jazykové lahôdky, ale všetko sedí krásne na svojom mieste. Okresní přebor sa na futbalovú atmosféru dediny len nehrá, on ju v sebe naozaj má a kto niekedy zažil taký zápas s téglikom piva v ruke, presne vie, že tvorcovia seriálu strieľajú do čierneho.

Navyše výborné herecké obsadenie na čele s Ondřejom Vetchým a Luďkom Sobotom všetkému len pridáva na sile. Vetchý ako Jirka Luňák exceluje ako cholerický, ale dobrácky kapitán, ktorý chce svojich spoluhráčov mnohokrát naozaj doslova dokopať niekam ďalej, k lepším výkonom. Sobota ako Václav Orel sa predstavil trochu netypicky vo vážnejšej polohe, než ako ho bežne diváci poznajú. Je trochu zádumčivejším komentátorom diania okolo seba, ale táto rola mu vyslovene pristane.

Okresní přebor ukazuje, že vtipný seriál z dedinského prostredia, z trochu zaprdenejšieho futbalového ihriska môže mať svoju úroveň a nemusí byť trápnou karikatúrou skutočnosti, ale poctivým obrazom sveta, ktorý všetci tak dobre poznáme a môžeme sa pri jeho sledovaní dobre baviť.

Obsadenie

Réžia

Jan Prušinovský, Jakub Kohák.

Scenár

Petr Kolečko, Jan Prušinovský.

Kamera

Petr Bednář, Aleš Hart.

Hudba

Vratislav Kydlíček

Hrajú

Ondřej Vetchý, David Novotný, Ladislav Hampl, Jakub Kohák, Petr Růžička, Pavel Kikinčuk, Luděk Sobota, Leoš Noha, Jaroslava Pokorná, Tatiana Vilhelmová, Marika Procházková, Alena Mihulová, Ivan Trojan, Pavel Nečas, Petr Franěk, Lukáš Langmajer, Jan Václavík, Petra Hobzová, Lukáš Příkazký, Jana Pidrmanová, Ladislav Županič, Václav Kopta,Karel Wiencek, Jarmil Škvrna, Hynek Čermák, Ludmila Kartousková, Stanislav Štícha, Jaroslav Šimek, Heda Pacnerová, Luboš Vrňata, Martin Pechlát, Michal Pavlata, Marek Taclík, Jolana Běhounková, Petr Nárožný, Miloslav Štrobl, Doan Gia Bao, Pavel Šimčík, Barbora Poláková,Pavla Beretová.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC