Obecná škola

Jedna z klasických českých filmových komédií zo začiatku deväťdesiatych rokov sa vracia do obdobia tesne po druhej svetovej vojne a očami žiaka všeobecnej školy približuje svet okolo. Túto úspešnú komédiu napísal Zdeněk Svěrák, ktorý sa inšpiroval vlastnými zážitkami z detstva a spomienkami na svojho otecka. A aby tých Svěrákov nebolo málo, réžie sa ujal jeho syn Jan Svěrák. Obecná škola si získala divákov a kritikov nielen na domácej pôde v Českej republike, ale v roku 1992 sa jej podarilo získať nomináciu na Oscara v kategórii zahraničných filmov.

Krátko po vojne sa život vracia do bežných koľají, a tak sa rýchlo zaplnia aj lavice chlapčenskej triedy jednej všeobecnej školy na pražskom predmestí. V jednej z nich sedí aj desaťročný Eda Souček (Václav Jakoubek). Po tom, čo sa ich učiteľka zblázni, pretože chlapci v triede nie sú rozhodne žiadni svätúšikovia a viac než učenie ich zaujíma, čo majú dievčatá pod sukňami, dostanú nového vyučujúceho. Jeho meno je Igor Hnízdo (Jan Tříska). Svojrázny pán učiteľ chodí do školy v uniforme, nosí naozajstnú zbraň, chlapcov trieska trstenicou a učivo doplňuje o vojnové historky. Okamžite sa stáva v očiach svojich žiakov hrdinom, ktorému sa nikto nevyrovná. Taktiež Eda je ním očarený, a keď začne Hniezda porovnávať so svojím puntičkárskym, ale dobrosrdečným otcom Fanoušom Součkom (Zdeněk Svěrák), je jasné, kto u neho bude víťaziť. Lenže v živote nie je nič, ako sa zdá. Pán učiteľ síce dokáže krotiť triedu výrastkov, ale svoju vášeň pre ženy nie. Nakoniec podľahne dvom mladým študentkám, za čo mu hrozí vyhadzov zo školy, hoci sa za neho chalani postavia a dokonca popierajú, že ich učiteľ bil. Navyše sa ukáže, že nie je až takým hrdinom, ako o sebe tvrdil, oveľa viac guráže v sebe totiž má Edov otecko.

Táto komédia je krásnou spomienkou na detstvo a hold všetkým lotrovinám, ktoré Zdeněk Svěrák mohol prežiť, ale predovšetkým je to príbeh o rodičoch a deťoch, o priateľstve a chlapčenských snoch o hrdinoch. Film je pretkaný nezabudnuteľnými scénami, vtipnými replikami aj momentmi, všetko doplnené hviezdnym a skvelým hereckým obsadením, úžasnou kamerou a podmanivou nostalgickou atmosférou. Tandem Zdeněk a Jan Svěrákovci proste vie rozprávať tak, že nebude chcieť, aby film skončil.

Obsadenie

Réžia

Jan Svěrák

Scenár

Zdeněk Svěrák

Kamera

F. A. Brabec

Hudba

Jiří F. Svoboda

Hrajú

Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek, Radoslav Budáč, Marek Endal, Rudolf Hrušínský, Irena Pavlásková, Ondřej Vetchý, Daniela Kolářová, Eva Holubová, Rudolf Hrušínský ml., Petr Čepek, Bolek Polívka, Zdeněk Mucha, Oldřich Vlach, Petr Brukner, Karla Chadimová, Bořivoj Penc, Jiří Menzel, Karel Kachyňa, Václav Chalupa, Stanislav Hájek, Miroslava Pleštilová, Alice Šnirychová-Dvořáková, Michal Škrabal, Viktor Nejedlý ml., Martin Janda, Tat'ána Puttová, Ladislav Chroust, Rudolf Hammer, Tomáš Procházka, Pavel Kučera, Karel Kmoch, Iva Škudrnová, Miroslava Škudrnová.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC