Niekto to rád horúce

Nesmrteľná klasika filmového plátna Niekto to rád horúce (angl. Some Like It Hot) z roku 1959 sa stala kultovou gangsterkou, ale tiež komédiou s neuveriteľne hybkými a vtipnými dialógmi. Diváci si tento film zamilovali okamžite a dodnes patrí k najobľúbenejším americkým komédiám z konca päťdesiatych rokov. Svoju úlohu v tom určite hrá herecké obsadenie, nezabudnuteľné je predovšetkým pánske duo v sukniach – Tony Curtis a Jack Lemmon – ale hlavne sa tu v jednej zo svojich najslávnejších úloh predstavila neodolateľná Marilyn Monroe.

Dej sa odohráva v roku 1929, za čias prohibície, kedy sa v Chicagu stal neslávne slávny valentínsky masaker. Stretu dvoch mafiánskych klanov boli prítomní aj dvaja muzikanti, ktorí ako nechcení svedkovia vraždenia utekajú na Floridu s dievčenským jazzovým orchestrom. Aby unikli mafiánskym bossom, prezlečú sa za ženy a snažia sa zapadnúť medzi rozverné dievčatá. Keby tak páni tušili, do akej pasce sa dostanú. Predstava niekoľkých týždňov medzi mladými krásnymi ženami je síce lákavá, ale že Florida láka aj mafiu a usporadúvajú si tu svoje zrazy, to by ich nikdy nenapadlo. A tak sa roztáča kolotoč plný bláznivých útekov, naháňačiek, bleskových dialógov a skvelej hudby. Nesmie však chýbať ani žeravá love story, a tak si Tony Curtis a Marilyn Monroe šťastne padnú do náručia (nech sme pokojne chudobní, hlavne, že sa milujeme), a v rovnakú chvíľu staručký milionár spokojne štartuje motorový čln a odváža si Jacka Lemmona, ktorý sa mu márne snaží vysvetliť, že nie je tým, za čo je považovaný. „Ale ja som chlap“, volá nakoniec nešťastne a strháva si už tak dosť pošramotenú parochňu. „Nikto nie je dokonalý“, odvetí starček pokojne so stále rovnako nadšeným úsmevom. Geniálny filmový záver.

Tento film môžete vidieť raz alebo desaťkrát, ale aj tak sa budete vždy smiať a už vopred sa tešiť na kaskádu situácií v prestrojení, ktoré Tony Curtis aj Jack Lemmon zvládajú s hereckou bravúrou, v ktorých je správna miera erotického podtextu, nikdy však nepríjemná lascívnosť. A obdivovať budete ako vždy neskonale pôvabnú Marilyn Monroe, prejavujúcu svoj ženský temperament a nadanie pre komiku s nasadením, ktoré ani po rokoch nemôže nechať žiadneho muža chladným.

Obsadenie

Réžia

Billy Wilder

Scenár

Billy Wilder, I. A. L. Diamond.

Kamera

Charles Lang

Hudba

Adolph Deutsch

Hrajú

Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O'Brien, Joe E. Brown, Nehemiah Persoff, Joan Shawlee, George E. Stone, Mike Mazurki, Grace Lee Whitney, Tom Kennedy, Bert Stevens, Paul Frees, Arthur Tovey.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC