Nehanební bastardi

Klasická Tarantinovka Nehanební bastardi (angl. Inglourious Basterds) sa tak trochu vracia k poetike, ktorou sa Tarantino preslávil. Sám režisér hovorí, že tento film sa v mnohom podobá Pulp Fiction, predovšetkým štýlom humoru i rozprávania. Film sa stal hitom roka 2009, o čom svedčí aj to, že bol nominovaný na osem Oscarov.

Ako to už býva u Tarantina zvykom, dej je rozdelený do piatich kapitol a teda situovaný na päť základných miest – kapitoly sa volajú Bolo nebolo... v nacistami okupovanom Francúzsku, Nehanební bastardi, Nemecká noc v Paríži, Operácia „Kino“, Pomsta obrovskej tváre. Celý film sa teda odohráva vo Francúzsku, ktoré je počas druhej svetovej vojny okupované Nemcami. V rámci honu na Židov, je hneď v úvode filmu vyvraždená rodina statkára, ktorý ich pomáhal ukrývať, a to lovcom Židov Hansom Landom (Christoph Waltz). Z rodiny prežije len Shoshana Dreyfus (Mélanie Laurent), ktorá utečie do Paríža, kde začne pracovať v kine. Počas toho dáva dokopy svoj tím i diabolský plán na atentát na nacistických pohlavárov, a tak vlastne na samotného Hitlera, aj Aldo Raine (Brad Pitt). Vraždiace komando vyčíňa po celom Francúzsku a správy o ňom naháňajú strach aj samotnému Vodcovi, avšak nikto netuší, kam až sú Aldovi muži schopní zájsť.

Svoju pomstu na Landu chystá aj Shoshana, ktorá sa stala majiteľkou parížskeho kina a teraz si hovorí Emmanuelle Mimieux. Obe diabolské pomsty sa majú odohrať práve v jej kine, ale ako môžu dopadnú dva geniálne plány, keď majú byť uskutočnené v rovnaký okamih na rovnakom mieste?

Nehanební bastardi sú jednoducho filmovou klasikou, kde krv strieka na všetky strany, vraždí sa úplne bez škrupúľ, plátno sa hemží sebaistými drsniakmi, ale určujúcim hýbateľom všetkého je jedna mladá dievčina. Keď sa k tomu pridajú ironické poznámky, prednesené len tak kútikom úst, a pár múdrych viet pred stlačením spúšte, je jasné, že pôjde o prvotriedne predstavenie presne v Tarantinovom štýle. Všetko samozrejme korunuje skvelé herecké obsadenie i herecké výkony. S Tarantinom sa jednoducho nenudia ani diváci, ani herci a je jedno, koľko krvi sa preleje.

Obsadenie

Réžia

Quentin Tarantino

Scenár

Quentin Tarantino

Kamera

Robert Richardson

Hrajú

Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger, Gedeon Burkhard, Jacky Ido, B. J. Novak, Omar Doom, August Diehl, Denis Ménochet, Sylvester Groth, Martin Wuttke, Mike Myers, Julie Dreyfus, Richard Sammel, Alexander Fehling, Rod Taylor, Sönke Möhring, Samm Levine, Paul Rust, Michael Bacall, Arndt Schwering-Sohnrey, Ken Duken, Volker Michalowski, Christian Berkel, Anne-Sophie Franck, Léa Seydoux, Ludger Pistor, Jana Pallaske, Rainer Bock, Sebastian Hülk, Carlos Fidel, Bo Svenson, Enzo G. Castellari, Michael August, Samuel L. Jackson, Harvey Keitel, Gregory Nicotero, Quentin Tarantino, Brendan Potter, Andrew Napier, André Penvern, Eva Löbau, Michael Kranz, Wilfried Hochholdinger, Lena Friedrich, Christian Brückner, Sabrina Ratteyn.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC