Nedotknuteľní

Jeden z najpôsobivejších príbehov čerpajúcich svoju silu z toho, že hlavní protagonisti vďaka náhodnému stretnutiu tak trochu premenia svoje životné spôsoby.

Philippe (François Cluzet) je bohatý, vzdelaný, kultúrumilovný šľachtic, ale je celoživotne pripútaný na vozík, pretože má ochrnuté všetky končatiny. Na konkurze, ktorý má vybrať Philippovi nového asistenta, sa objavuje aj podivný černošský týpek Driss (Oar Sy) – z väzenia práve prepustený mladík, ktorý celý život prežil na predmestí, preto si na neho s nejakými predstavami o ľútosti a starosťou o blížnych moc neprídete. Jeho heslo je nevrátiť sa späť do kriminálu a pokiaľ možno legálne zarobiť nejaké prachy. Lenže Philippe je už celý podráždený zo všetkých tých múdrych a dojemne pozorných ľudí okolo neho, ktorí sa štítia vytrieť mu zadok, ale robia to a ešte sa pri tom usmievajú. Práve táto frustrácia z pokryteckej starostlivosti ho nakoniec privedie k šialenému kroku – medzi všetkými adeptmi si vyberie práve Drissa. Horšie už si asi naozaj vybrať nemohol.

Začína tak príbeh, ktorý sa spočiatku točí medzi rôznymi podobami neporozumenia a svojho druhu pohŕdania. Philippe jednoducho nie je schopný pochopiť divoký svet hip hopu, vulgarity, násilia; Drissovi zase pripadajú všetky tie koncertné predstavenia symfonických orchestrov ako absolútna nuda. Obaja ale začínajú cítiť, že na tom, ako žije život ten druhý, niečo je. A tak sa postupne zbližujú a začínajú jeden druhému rozumieť.

Nedotknuteľní ale nie sú len príbehom ústrednej dvojice, do filmu je vložený aj celý rad epizodických príbehov a ich postavy sa podieľajú na sviežej atmosfére klasicky rozprávaného filmu. Excelentné je neúspešné flirtovanie medzi Drissom a lesbičkou, Philippovou sekretárkou Magaliou, ktorú s nonšalanciou a pôvabom hrá Audrey Feurot, rovnako ako odstup meniaci sa v priateľstvo, ktoré vzniká medzi Drissom a Yvonne (Anne Le Ny), Philippovým majordómom aj spovedníčkou v jednom.

Driss by mohol s Philippom spokojne žiť v luxuse a bohatstve, zasväcovať ho do tajov situačných vtipov a sám sa pritom mohol učiť maľovať, je ale predsa len chlapcom z predmestia, a tak ho jeho minulosť doženie a on sa musí vrátiť, aby sa postaral o svojho mladšieho brata. Neopúšťa však Philippa definitívne – keď sa objaví ďalší záchvat choroby, Driss sa vracia a berie Philippa na poslednú prechádzku – dovezie ho do reštaurácie, kde by sa mal stretnúť s dievčaťom, ktorému do tejto chvíle len písal listy a bál sa s ňou kvôli svojmu postihnutiu stretnúť...

Obsadenie

Réžia

Olivier Nakache, Eric Toledano.

Scenár

Olivier Nakache, Eric Toledano.

Kamera

Mathieu Vadepied 

Hudba

Ludovico Einaudi 

Hrajú

François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fleurot, Clotilde Mollet, Alba Gaïa Kraghede Bellugi, Cyril Mendy, Emilie Caen, Sylvain Lazard, Benjamin Baroche, Antoine Laurent, Grégoire Oestermann, Salimata Kamate, Joséphine de Meaux, François Bureloup, Thomas Solivéres, Nicky Marbot, Jean-François Cayrey.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC