Návštěvníci

Pôvodný český sci-fi seriál z osemdesiatych rokov bol vo svojom čase pomerne hitom. Jednak vďaka hereckému obsadeniu, pretože sa v ňom objavovali vtedajšej herecké hviezdy, ale aj výnimočnosťou svojej témy a ľahkou nadsádzkou. Po roku 1989 síce nemohol byť nejaký čas vysielaný kvôli autorským sporom, ale dnes je možné ho označiť za českú seriálovú klasiku, veď kto by nepoznal skratku CML alebo legendárne amarouny.

V roku 2484, v čase, keď ľudstvo žije v pokoji a mieri, prinesie počítač CML – Centrálny mozog ľudstva – znepokojivú správu, že Zemi hrozí zrážka s meteoritom, ktorá by mohla znamenať vyhladenie minimálne šesťdesiat percent ľudstva. V hre sú rôzne možnosti na záchranu, napríklad presídlenie na Mesiac, ale proti tomu protestujú delfíny, pre ktorých by to záchranu rozhodne neznamenalo. S geniálnym riešením prichádza akademik Richard (Josef Bláha), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, ktorý v osemdesiatych rokoch prišiel s teóriou, ako premiestňovať celé kontinenty a planéty v čase. Jeho zápisky však zhoreli pri požiari, takže neexistujú žiadne zaznamenané výpočty, podľa ktorých by bolo možné sa riadiť. A tak je ustanovená expedícia v čele s Richardom, ktorá sa má vrátiť v čase do roku 1984 a zápisky zachrániť a doviezť, aby bolo ľudstvo ušetrené tragickej zrážky s meteoritom. Keď sa členovia expedície ocitnú v ďalekej minulosti, zisťujú, že ich záchranná misia rozhodne nebude taká jednoduchá, ako si pôvodne predstavovali.

Tento nesmrteľný seriál je vyslovene kúzelný v prístupe k žánru sci-fi a nadsádzke, s ktorou sú vykresľované všetky udalosti. Tu nemožno odporučiť nič iné, než sa na Návštěvníkov pozrieť a nechať sa unášať na vlne osemdesiatych rokov.

Obsadenie

Réžia

Jindřich Polák

Scénár

Ota Hofman, Jindřich Polák.

Kamera

Jiří Macháně

Hudba

Karel Svoboda

Hrajú

Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Viktor Král, Klára Pollertová-Trojanová, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Dana Bartůňková, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC