Návrat do budúcnosti

Dnes už klasika v žánri sci-fi pôsobila v roku 1985 ako totálne zjavenie a okamžite sa stala kasovým trhákom a slávila úspechy po celom svete. Návrat do budúcnosti (angl. Back to the Future) je už kultovkou každým kúskom, ale čím to, že sa ňou vlastne stal? Predovšetkým skvele zrežírovaný a tiež napísaný príbeh stojí za celým úspechom. Nejde o žiadne lacné sci-fi plné pretechnizovaných hračičiek a bláznivých scén. Naopak, príbeh je pomerne jednoduchý, ale možno práve v tom je jeho najväčšia sila.

Sedemnásťročný Marty McFly (Michael J. Fox) si žije celkom spokojným životom, má svoje dievča, občas sa nepohodne s rodičmi a svoje výhrady má aj k učiteľom v škole, snaží sa tiež uspieť ako gitarista v kapele, ale inak sa v jeho živote nedeje nič až tak zvláštne. Až na jednu výnimku. Pozná totiž trochu pojašeného Dr. Emmetta Browna (Christopher Lloyd), ktorému sa podarilo vynájsť stroj času a zabudoval ho do auta DeLorean. Keď ho Marty ide s doktorom vyskúšať, doktor je postrelený a Marty v panike uteká. Omylom však aktivuje stroj času a ocitá sa v roku 1955. Vtedy sa dali dokopy jeho rodičia, na ktorých Marty samozrejme okamžite narazí. Návrat späť však nebude rozhodne jednoduchý, zvlášť, keď sa do Martyho zamiluje jeho vlastná matka. Marty sa v minulosti stretáva aj s doktorom, ale najskôr musí všetko napraviť, a potom sa ešte len môže vrátiť, aby doktora v budúcnosti zachránil.

Návrat do budúcnosti je prvým dielom z trilógie, v roku 1989 nasledovalo pokračovanie Návrat do budúcnosti II a o rok neskôr do kín prišla aj trojka. Najslávnejším a tiež najlepšie spracovaným z trilógie zostáva prvý diel, ktorý v osemdesiatych rokoch uchvátil milióny fanúšikov po celom svete. Veľký podiel na tom má aj skvelý herecký tandem hlavných hrdinov, ktorým nielen že sadli úlohy ako uliate, ale hlavne si sedeli navzájom. Navyše scenár je okorenený o ľahký humor, je tak vidieť, že tvorcovia sa nebrali príliš vážne a cestovanie časom rovnako ako filmovanie pre nich bolo hlavne skvelou zábavou. Kohokoľvek baví téma cestovania v čase, či už do minulosti, alebo do budúcnosti, nemal by si rozhodne Návrat do budúcnosti nechať ujsť.

Obsadenie

Réžia

Robert Zemeckis

Scenár

Robert Zemeckis, Bob Gale

Kamera

Dean Cundey

Hudba

Alan Silvestri

Hrajú

Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, Marc McClure, George DiCenzo, James Tolkan, Casey Siemaszko, Billy Zane, Courtney Gains, Robert Krantz, Huey Lewis, Jason Hervey, Lisa Freeman, George 'Buck' Flower, Norman Alden, Arthur Tovey, Will Hare.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC