Na samotě u lesa

Česká filmová klasika z dielne osvedčenej dvojice Svěrák – Smoljak, ktorej sa ako režisér ujal Jiří Menzel, sa stala bezmála počas štyroch desaťročí kultovou záležitosťou. Kto by nepoznal dedka Komárka, ako meteorologického klasika s hláškou: „Chčije a chčije“. Kto by si robil starosti s blchami u psov, veď to sú blchy psie, tie na človeka nejdú. Jednoducho na českom vidieku je ale krásne.

Manželia Oldřich (Zdeněk Svěrák) a Věra (Daniela Kolářová) Lavičkovci sa rozhodnú, že si nájdu svoju malú víkendovú oázu pokoja mimo Prahu niekde v peknej chalúpke. Známi im odporučí chalupu na samote pri lese, ktorá by potrebovala opraviť, ale je v krásnom mieste a za dobrý peniaz. Má to však jeden háčik, jej majiteľ, pán Komárek (Josef Kemr), je stále živý a zdravý, a hoci stále tvrdí, že na jar už nezaseje, kravku predá a odsťahuje sa za synom na Slovensko, k odchodu sa až tak nemá a chalupu Pražanom hneď tak nepredá. Oldřich a deti sú však nadšení, preto si prenajmú aspoň jednu miestnosť na leto, aby si všetko riadne vyskúšali. Čakajú ich kúzelné prázdniny s dedom, ktorý je svojráznym dedinským samorastom a ktorý im zakrátko, aj keď si to príliš nechcú priznať, prirastie k srdcu.

Film Na samotě u lesa v tom najlepšom slova zmysle v českej kultúre zľudovel. Často sa o ňom hovorí ako o komédii, pretože Svěrák so Smoljakom zúročili svoje chalupárske skúsenosti a s typicky cimermanovskou iróniou si uťahujú z meštiakov, ktorí za normalizácie húfne utekali z miest za zdravším a pokojnejším životom. Film však neponúka len vtipné scénky a repliky, ktoré dnes pozná snáď každý, je to tiež dojímavý príbeh o aproximácii úplne odlišných ľudí. Veď kto by si nezamiloval idylickú krajinu, chalupu pod lesom a nezabudnuteľného Jozefa Kemra v úlohe deda Komárka, ako počúva popoludní s kotlom kávy rozprávky z rádia.

Obsadenie

Réžia

Jiří Menzel

Scenár

Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak.

Kamera

Jaromír Šofr

Hudba

Jiří Šust

Hrajú

Josef Kemr, Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Marie Hradilková, Martin Hradilek, Ladislav Smoljak, Naďa Urbánková, Jan Tříska, Zdeněk Blažek, Alois Liškutín, František Řehák, Václav Trégl, Vlasta Jelínková, Oldřich Vlach, František Kovářík, Míla Myslíková, Eugen Jegorov, Miloslav Štibich, Petr Brukner, Jaroslav Vozáb, Karel Fiala, Karel Hovorka st., Rudolf Kalina, Miloš Šustr, Jan Waldmann, Alois Vachek, Karla Chadimová, Vlastimil Brodský, Miloň Čepelka, Jaroslav Weigel.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC