Million Dollar Baby

Clint Eastwood je dnes už osvedčenou hollywoodsku značkou nielen ako herec, ale zvlášť ako režisér. Jeho filmové počiny vždy stoja za to a dosť často sa stávajú doslova magnetmi, ktoré priťahujú zlaté sošky. Inak tomu nebolo ani v prípade jeho dvadsiateho piateho filmu Million Dollar Baby z roku 2004, ktorý získal hneď štyroch Oskarov.

Klasický Eastwood – hlavný hrdina Frankie Dunn, ktorého Clint hrá, je starnúci frfloš, ktorý nevychádza so svojou rodinou a vôbec s väčšinou spoločnosti. Najlepšie je mu v jeho telocvični, kde trénuje boxerské talenty. Teda skôr trénoval. Postupne mu všetci nádejní športovci miznú u cudzích manažérov, a tak má Frankie pocit, že mu všetko uniká pomedzi prstami. Pritom predsa patrí k tým najlepším trénerom. Jedného dňa do jeho telocvične zavíta mladá servírka Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), ktorá je odhodlaná stať sa boxerskou šampiónkou a vie, že práve Frankie by jej mohol pomôcť na vrchol. Ten je však vzdorovitý tvrdohlavec, ktorý s ženskou boxerkou nechce nič mať, Maggie je však úplne rovnaká, stojí si pevne za svojím. Ujme sa jej Frankieho najlepší kamarát, bývalý boxer Eddie (Morgan Freeman), ktorý okamžite rozpozná, že tí dvaja k sebe jednoducho patria. Frankie nakoniec pochopí, aký talent sa v Maggie skrýva a skutočne jej pomôže dostať sa až na majstrovstvá sveta. Tam však dôjde k tragédii, zákerná súperka jej poraní chrbticu a Maggie zostáva úplne ochrnutá. Jediným vyslobodením v tejto chvíli je pre ňu smrť, a tak požiada svojho najlepšieho priateľa o pomoc.

Tento oscarový film si po práve získal okamžite uznanie, lebo nejde o klasický boxerský film, kde v spomalených záberoch strieka pot s krvou, kde doslova počujete praskanie kostí a všetky efekty sú až nepríjemne naturalistické. Naopak, Eastwood sa zameral na charaktery, na vnútorný život postáv a všetko, aj zápasy, nechal plynúť prirodzene, jednoducho rozpráva príbeh. Vďaka tomu sa vyhol väčšine klišé a nechal vyniknúť postavy a ich svet. Svet plný najrôznejších zakopnutí, prehier, ale aj nečakaných výhier a radosti, drsný športový svet, v ktorom však je možné nájsť naozaj rýdze priateľstvo. Aj Million Dollar Baby je trochu typicky eastwoodovsky zádumčivým filmom, avšak jeho priamosť, všetci traja hlavní predstavitelia, žiadna okázalosť a pompéznosť z neho robia výnimočný klenot a jeden z najlepších Eastwoodových filmov vôbec.

Obsadenie

Réžia

Clint Eastwood

Scenár

Paul Haggis

Kamera

Tom Stern

Hudba

Clint Eastwood

Hrajú

Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Mike Colter, Lucia Rijker, Brían F. O'Byrne, Anthony Mackie, Margo Martindale, Marco Rodríguez, Riki Lindhome, Michael Peña, Benito Martinez, Michael Bentt, Marcus Chait, Morgan Eastwood, Jude Ciccolella, Tom McCleister, Kimberly Estrada, Susan Krebs.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC