Mestečko South Park

Animovaný americký seriál Mestečko South Park (angl. South Park) patrí k najdlhšie vysielaným seriálom vôbec, predbehnú ho už jedine Simpsonovci. Jeho tvorcovia Trey Parker a Matt Stone zatiaľ sľubujú, že South Park pobeží minimálne do roku 2016. Ide o veľmi kontroverzný seriál, ktorý vzbudzuje vášne po celom svete, ale jeho obľuba a priazeň fanúšikov je taká, že tvorcovia nikdy nepoľavili, ani nepodľahli žiadnej cenzúre. Dokonca v roku 1999 vznikol aj celovečerný film South Park: Bigger, Longer & Uncut.

Seriál sa odohráva v malom fiktívnom coloradskom mestečku, kde chodí na základnú školu štvorica chalanov, ktorí sa pomerne svojsky pozerajú na svet a celkom po svojom všetko, čo sa deje, komentujú. South Park je tak plný vulgarizmov, kontroverzných alebo tabuizovaných tém, politiky, ale aj historických a súčasných osobností a celebrít. Všetky témy sú potom buď tvrdo parodované, alebo zosmiešňované. A tak sa „nevinní“ školáci rôzne bavia napríklad o eutanázii, vojnách, viere a náboženstve alebo terorizme.

K hlavným postavám patrí Stanley „Stan“ Marsh, asi najúprimnejší člen party, ktorý často sumarizuje morálne posolstvo epizódy. Jeho najlepším priateľom je Kyle Broflovski inteligentný, občas pokrytecký, ale tiež často najčestnejší člen party. Vďaka svojmu židovskému pôvodu býva terčom rasizmu Erica Theodora Cartmana, ktorý patrí k najobľúbenejším postavám seriálu, hoci je agresívny, sadistický, fanatický, rozmaznaný, obézny, drzý, manipulatívny a nepriateľský. Posledným členom party je Kenneth „Kenny“ McCormick, ktorý pochádza z chudobnej rodiny, a preto si aj z neho často Cartman uťahuje. Kenny je posadnutý sexom a toaletným humorom, o ktorom často poučuje svojich kamarátov. Je mu ťažko rozumieť, lebo má kapucňu cez veľkú časť tváre. Napriek tomu mu všetci jeho kamaráti perfektne rozumejú. Počas prvých piatich sérií zahynul Kenny takmer v každej epizóde, väčšinou veľmi komickou smrťou, pričom sa v nasledujúcej objavil znova. Jedným z dospelákov je potom postava Jeroma „Chefa“ McElroya, šéfkuchára v školskej jedálni southparkskej základnej školy. Je jedným z mála charakterov čiernej pleti v seriáli, funguje ako akási spojka medzi svetom detí a dospelých.

South Park patrí asi k najkontroverznejším seriálom posledného štvrť storočia, napriek tomu mu nemožno uprieť stále rovnako vysoko držanú latku. Jeho tvorcovia pre niekoho môžu byť stelesnením skôr spoločenského dna, ale ich síce svojrázne videnie sveta, spoločnosti, politiky a kultúry je len jedným z mnohých príspevkov do diskusií na najrôznejšie témy. South Park je ale predovšetkým animovaným seriál s charakteristickou animáciou a svojráznym humorom.

Obsadenie

Réžia

Trey Parker, Matt Stone, Eric Stough.

Scenár

Trey Parker, Matt Stone, Michael Anthony Snowden, Dave Polsky, Tim Talbott, Karey Dornetto.

Hrajú

Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes, Jay Leno, Tomorowo Taguči, Jenna Mattison, Elton John, Ozzy Osbourne, George Clooney, Malcolm McDowell, Kyle McCulloch, Jennifer Aniston, Dian Bachar, Peter Serafinowicz, Rick James, Thom Yorke, Courtney Ford, Patrick Duffy, Fieldy, Natasha Henstridge, Joe Strummer, DMX, Meat Loaf, John Lydon, Marc Shaiman, Jonny Greenwood, Ol' Dirty Bastard, Tim Armstrong, Brandon Hardesty, Bill Hader, Robert Amstler, Jessica Makinson, Brad Paisley, Pam Brady, Jonathan Davis, Frank Welker, Tommy Chong, Cheech Marin, Eric Stough, Myko Olivier. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC