Mechanický pomaranč

Film natočený podľa rovnomennej románovej predlohy Anthonyho Burgessa je považovaný za jeden z najkontroverznejších filmov Kubrickovej kariéry. Zobrazuje otvorene násilie, sexuálne scény a vôbec si neberie servítky s ničím, veď presne taký je aj samotný román, naturalistický pohľad na spoločnosť z „blízkej budúcnosti“.

Dej sa odohráva v Londýne, kde partička piatich mladíkov, ktorú vedie Alex DeLarge (Malcolm McDowell), sa baví vysedávaním v mliečnom bare Korova, kde popíjajú koktail riadne šmrncnutý drogami. Týmto spôsobom štartujú večernú zábavu, ktorá spočíva v terorizovaní kohokoľvek – brutálne zbijú náhodného okoloidúceho, pobijú sa s iným podobným gangom alebo sa vlámu do bytu mladého páru a len tak pre zábavu ubližujú aj znásilňujú. Nikto z nich si nepripúšťa, že by mohli žiť inak, avšak jedného dňa klietka spadne.

Alex je odsúdený a v rámci odpykania trestu je vybraný do nápravného programu, kde sa ho snažia zbaviť násilníckych sklonov. Experiment je úspešný, avšak okrem toho, že sa Alexovi hnusí násilie aj sex, ani jedného teraz nie je schopný, hnusí sa mu tiež jeho milovaný Beethoven. Po prepustení z liečenia nemá kam ísť. Rodičia si našli podnájomníka, vlastne náhradného Alexa, a tak sa túla mestom. Naráža však na bývalých kumpánov aj svoje obete a nakoniec sa stáva obeťou mučenia on sám. Nevydrží to a skočí z okna. Samovražda sa mu však nepodarí.

Po mesiacoch v nemocnici Alex zisťuje, že sa mu sex ani násilie už nehnusia, že môže zase normálne žiť. Toho chcú využiť vládni predstavitelia. Chcú, aby im Alex pomohol napraviť pošramotený obraz, ktorý vlastne zapríčinili tým, že Alexa „liečili“ a on sa potom pokúsil o samovraždu. Alex s návrhom súhlasí a film končí bizarnou sexuálnou scénou.

Kubrick bol za tento film kritizovaný, avšak podarilo sa mu zachovať totožnú atmosféru ako v knihe. Na rozdiel od knihy, kde je Alex jasným zloduchom od začiatku do konca, však Kubrick vo filmovej verzii urobil z tejto postavy obeť. To nič nemení na tom, že Mechanický pomaranč je skvelým príbehom, kritizujúcim v podstate našu rozmaznanú spoločnosť a jej príslušníkov. Všetko je okorenené naturalistickými výjavmi s pomerne bizarným nádychom a skvelými hereckými výkonmi.

Obsadenie

Réžia

Stanley Kubrick

Predloha

Anthony Burgess (kniha)

Scenár

Stanley Kubrick

Kamera

John Alcott

Hudba

Wendy Carlos

Hrajú

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, Anthony Sharp, Philip Stone, Margaret Tyzack, Steven Berkoff, David Prowse, Gillian Hills, Carol Drinkwater, George Coulouris, Adolf Hitler (a.z.), Madge Ryan, Barrie Cookson, Pat Roach, Carl Duering, Aubrey Morris.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC