Matrix

Film, ktorý nielen že sa stal kultovým v zásade v okamžiku svojej prvej projekcie, ale predovšetkým film, pri ktorom je veľmi ťažké rozhodnúť, ktorá jeho zložka uhranie diváka viac. Dej je umiestnený do budúcnosti, ktorá nie je len desivým výplodom fantázie scenáristov a režisérov v jednom, Andyho a Lany Wachowskich, je zároveň nebezpečne presnou metaforou: v budúcnosti je svet ovládaný strojmi, ktoré sa človeku vymkli spod kontroly, ovládli ho, takže ľudská rasa je už len obyčajnou zásobárňou biologickej energie.

Otupenosť ľudí a ich nechuť s takým postavením čokoľvek urobiť je daná práve Matrixom – počítačovým simulátorom, ktorý v mysliach ľudí vyvoláva predstavy reálneho života, v skutočnosti však ľudské telá ležia v akejsi život zabezpečujúcej kvapaline. Svoje životy si len predstavujú podľa toho, kam ich Matrix pustí a zavedie. 

Klasický sci-fi námet je však pretkaný ešte akčnými princípmi, to totiž vo chvíli, keď sa hlavný hrdina, v Matrixe počítačový expert Thomas Anderson aj hacker Neo (Keanu Reeves) stretáva s krásnou aj uhrančivou Trinity (Carrie-Anne Moss), ktorá ho zasväcuje do toho, aký život v skutočnosti žije... Neo sa rozhoduje len chvíľu a nakoniec sa pridáva k malej skupinke ľudí, ktorú vedie charizmatický Morfeus (ako vždy pokojný, rozvážny a očarujúci Laurence Fishburne). Neo sa tak dostáva do síce chudobných, ale slobodných priestorov skutočných ľudí, je postupne zbavený všetkých telesných spojníc s Matrixom a môže začať jeho cesta: za preniknutím do chýb v Matrixe, za rozriešením otázky, či práve Neo je tým vyvoleným. Problémom však je, že pohyb medzi svetom Matrixu a reálnym svetom je už príliš tesne prepojený, čo znamená, že ak ťa zabijú vo virtuálnom svete Matrixu, umrieš naozaj, takže tu končí zábava a začína ísť o naozajstný život...

Film je dokonale zvládnutý aj technicky: spomalené aj zrýchľované scény dokonale simulujú predstavu Matrixu, teda niečoho vymysleného, len na základe vnemov vsugerovaných mysli človeka: film sa hrá s tým, že je filmom. To je podporené ako hereckými výkonmi, v ktorých sa vyznamenávajú aj predstavitelia antagonistických postáv, a to najmä skvelý, chladnokrvný a emócií zbavený Hugo Weaving v úlohe agenta Matrixu Smitha, ktorého hlavnou úlohou je zneškodniť skupinu povstalcov.

Ďalšou hodnotou filmu je nespočetné množstvo hlášok, za všetky spomeňme len jednu: keď sa Neo dostáva vo svete Matrixu k veštkyni, aby zistil, či je skutočne vyvoleným, stretáva sa s mladými adeptmi vyvolenosti, ktorí sa od dieťaťa učia rozumieť medzerám v Matrixe. Keď sa Neo pozerá na malého chlapca, ktorý pohľadom ohýba lyžičku, chlapec sa na neho usmeje a povie: „Tá lyžička tu nie je.“

Je pochopiteľné, že Matrix neunikol ani hľadáčiku porôt. Získal Oscara za film, zvukové efekty, vizuálne efekty a zvuk. A to dokonca v konkurencii dovtedy v oblasti trikov a efektov neporaziteľných Hviezdnych vojen.

Obsadenie

Réžia

Andy Wachowski, Lana Wachowski.

Scenár

Andy Wachowski, Lana Wachowski. 

Kamera

Bill Pope 

Hudba

Don Davis 

Hrajú

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster, Joe Pantoliano, Belinda McClory, Robert Taylor, Anthony Ray Parker, Ada Nicodemou, Paul Goddard, Julian Arahanga, Marcus Chong, Matt Doran, Marc Aden Gray. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC