Kosti

Kriminálny seriál, ktorý v sebe spája čaro vedeckých objavov, napínavé pátranie po obetiach a vrahoch, rovnako ako komplikované a postupne sa vyvíjajúce vzťahy medzi hlavnými charaktermi.

V úvode sa stretávame s bizarnou scénou: v továrni, kde sa recykluje odpad, je objavený predmet, ktorý zvádza k tomu považovať ho za zázrak: medzi kartónmi papiera je nájdený obraz Panny Márie. Niečo ale nesedí a tak je povolaný zvláštny agent FBI Seeley Booth (David Boeanaz) a spočiatku až holmesovsky bezcitná a vedecky prísna aj presná forenzná antropologička, doktorka Temperance Brennanová (Emily Deschanel), ktorej Seeley nepovie inak, než „Kosť“. Jej odbornosťou sú totiž kosti a tkanivá – aj vďaka tomu je schopná identifikovať obete zločinu aj zo zvyškov tiel, nad ktorými bežné vyšetrovacie postupy zostávajú bezradne stáť.

Táto dvojica zistí, že nejde o zázrak, ale premyslený zločin – obraz je totiž vlastne len brutálne zlisované ľudské telo do podoby dvojrozmerného obrazu. Roztáča sa vyšetrovanie, v priebehu ktorého Temperance identifikuje obeť a na konci je vrah dolapený.

Seriál nás tak privádza medzi hrôzu a krvilačnosť vykalkulovaných zločinov, ale predovšetkým do prostredia laboratórií Jeffersonovho inštitútu, kde tím vedcov vedených práve Temperance pomáha odhaľovať zdanlivo neriešiteľné prípady. To, čo dodáva seriálu švih a spád, je predovšetkým schopnosť scenáristov nenechať svoje postavy skamenieť. Ich charaktery sa postupne vyvíjajú, sledujeme aj rastúcu náklonnosť medzi Temperance a Seeleyem, do toho zdatne sekundujú aj ďalší vedeckí členovia tímu, ako napríklad prostoreká Angela Montenegro (Michaela Conlin), alebo doktor Jack Hodgins (T. J. Thyne). Dej tak má svoje napätie dané žánrom krimi, zároveň ale, najmä v dialógoch, nechýba humor. Je zábavné sledovať, ako „Kosť“ postupne ukazuje aj svoju ľudskú tvár a mení sa z robota na vedecké výskumy na viacvrstevnú a vlastne veľmi sympatickú, aj keď trochu uzavretú ženu.

A pretože svet zločinu je skoro rovnako taký bohatý, ako svet zvieratstva a rastlinstva, je každý prípad úplne iný a na jeho vyriešenie je treba nielen odborné znalosti, ale aj kus intuície a dôvery v schopnosti priateľov z tímu. Dráma boja medzi krutosťou, zlobou a ľudskosťou môže začať...

Obsadenie

Réžia

Ian Toynton, Allan Kroeker, David Hugh Jones, Greg Yaitanes, Dwight H. Little, Sanford Bookstaver, Patrick R. Norris.

Scenár

Noah Hawley, Stephen Nathan, Craig Silverstein.

Hudba

Sean Callery

Hrajú

Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, Eric Millegan, Ryan O'Neal, Željko Ivanek, Larry Poindexter, Katherine Ann McGregor, Patricia Belcher, T.J. Thyne, Said Faraj, Tracy Howe, K.D. Aubert, Alex Carter, David Gallagher, JoNell Kennedy, Morris Chestnut, Bokeem Woodbine, Rachelle Lefevre, Rachel Miner, Leonard Roberts, Stephen Fry, Matt Ross, Margaret Avery, Jason James Richter, Harry Groener, Penny Marshall, David Denman, Laz Alonso, Jose Pablo Cantillo, Adam Baldwin, Keri Lynn Pratt, Bahar Soomekh, Colby French, Bonita Friedericy, Erik von Detten, Kathy Lamkin, Johnny Lewis, Steve Braun, Alicia Coppola, Kristin Bauer van Straten, Leon Russom, Matt Battaglia, Aaron Paul, Michael Chieffo, Mark Harelik, Chris Hunter, Valarie Pettiford, Ariel Winter, Joe Cortese, Kacie Borrowman, Robert LaSardo, M.C. Gainey, A. J. Buckley, Naja Hill, Glenn Morshower, Tamara Taylor, Cameron Watson, Theo Rossi, Abigail Spencer, Ross McCall, Marlene Forte, Kevin Rankin, Darby Stanchfield, Adalia Braydon, Claire Coffee, Rochelle Aytes, Kristoffer Polaha, James Immekus, Hillary Tuck, Angel Oquendo, Jake Richardson, Rob Brownstein, Charles Porter, Anne Dudek, Deborah Zoe, Alain Uy, Jonathan Kowalsky, James Hiroyuki Liao, Sandra Purpuro, Colby Donaldson, Christina Cox, John Francis Daley, Tara Karsian, Patrick Fabian, Leah Pipes, Fay Wolf, Tarah Paige, Miles Heizer, Sam Jones III, Alex Hyde-White, Elizabeth Lackey, Whitney Anderson, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Gina Torres, Mike Gomez, Brando Eaton, Channon Roe, Rik Young, Brendan Fehr, Michelle Page, Tim Griffin, Tyrees Allen, Darren O'Hare, Jake Cherry, Indira Varma, Charles Parnell, Bruce Thomas, Jill Wagner, Austin O'Brien, Scott Alan Smith, Tania Raymonde, Ian Anthony Dale, Andrew Lawrence, Judith Hoag, Lorna Raver, Kyle Gallner, John DiMaggio, Sam Trammell, David DeLuise, Kalani Queypo, Tom Dugan, Cyndi Lauper, Michael Brandon, Salli Richardson-Whitfield, Kayla Ewell, Josh Sussman, Aimee Garcia, Deirdre Lovejoy, Rodney Rowland, Brian Gross, Matt Barr, Zooey Deschanel, Scoot McNairy, Benito Martinez, Ed Ackerman, Megan Paul, Judson Mills, Joel David Moore, Aurelia Scheppers, Brooke Josephson, Kaitlin Doubleday, Toby Hemingway, Kali Rocha, Sam Witwer, Linda Purl, Brandon Smith…

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC