Kde bolo, tam bolo

Seriál nie nepodobný svojím námetom klasike českého rozprávkového seriálu pre celú rodinu, Arabele. V rozprávkovom svete sa Snehulienku (Ginnifer Goodwin) nakoniec podarí pred smrťou zachrániť bozkom princa Krasoňa (Joshua Dallas), ale na svadbu prichádza Zlá kráľovná a čarodejnica, nevlastná Snehulienkina matka, (fantasticky zahraná Lanou Parrilou, ktorá si už vyskúšala úlohu uväznených v inom svete v seriáli Nezvestní) ktorá vysloví desivú kliatbu: všetky rozprávkové bytosti stratia právo na svoj happyend a ocitnú sa navždy, v zastavenom čase, vo svete ľudí, v mestečku Storybrooke.

Tu sa teda ocitajú bez toho, aby tušili, že majú svoju rozprávkovú totožnosť a žijú obyčajné ľudské životy. Nikomu nedochádza, že je divné, že nikto mestečko neopúšťa, nikto nestarne a moc je v rukách jedinej ženy, starostky Reginy Mills. To však nie je nikto iný, než sama Zlá kráľovná.

Našťastie existuje nádej na záchranu. O tej sa novomanželský pár dozvedá od asi najzaujímavejšie prekomponovanej a psychologicky premyslenej, rozpoltenej a nejednoznačnej postavy Martinka Klingáča, ktorú fantasticky zahral Robert Carlyle. Presne vystihol démonickú povahu čarodejníka, ktorý nemá dôvod byť k svetu prívetivý, na druhú stranu ale vie veštiť budúcnosť a ani jemu, aj keď to nikdy neprizná, nie je ľahostajný osud jeho pôvodného domova, rozprávkového lesa. A tak Snehulienka na jeho radu posiela mimo moc zlých čarov svoju jedinú dcéru, ktorej dá meno Emma. Vďaka tomu sa rozbieha príbeh, v ktorom sa strieda svet rozprávkový, v ktorom sa stále blíži obava z naplnenia zlého proroctva a všetci sa chystajú k záverečnej bitke, a svet súčasného amerického malomesta.

Všetko sa dá do pohybu, keď nevlastný syn starostky Henry (hrá ho presvedčivo Jared Gilmore, pre ktorého to nie je prvá úloha, svoj debut za kamerou prežil už v Mad Men) dostáva od učiteľky Mary Blanchardovej tajuplnú knihu, ktorá sa nápadne podobá jeho predstavám – že totiž jediným, kto môže spasiť začarovaný rozprávkový svet aj mestečko Storybrooke, a kto ho tiež môže oslobodiť od despotickej matky, je svojhlavá lovkyňa ľudí, Emma Swanová (Jeniffer Morrison), sadá si teda do autobusu smer Boston a svoju biologickú matku dováža na miesto jej osudu, ktorý je aj spoločným osudom mnohých ďalších rozprávkových postáv, ako sú najrôznejší trpaslíci, kráľ Midas a plejáda ďalších. Emma postupne začína veriť, že Henry nie je len zmätený chlapec, posledná bitka sa môže začať...

Obsadenie

Réžia

Mark Mylod, Greg Beeman, David Solomon, Paul A. Edwards, David Barrett, Dean White, Victor Nelli Jr., Ciaran Donnelly, Andy Goddard, Mario Van Peebles, Romeo Tirone.

Scenár

Adam Horowitz, Edward Kitsis, Jane Espenson, David H. Goodman, Andrew Chambliss, Ian B. Goldberg, Liz Tigelaar.

Kamera

Steven Fierberg

Hudba

Mark Isham 

Hrajú

Ginnifer Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas, Robert Carlyle, Jared Gilmore, Meghan Ory, Colin O'Donoghue, Giancarlo Esposito, Eion Bailey, Emilie de Ravin, Lee Arenberg, Anastasia Griffith, Alan Dale, Sarah Bolger, Jamie Chung, Sean Maguire, Tony Amendola, David Anders, Keegan Connor Tracy, Emma Caulfield, Elizabeth Mitchell, Warren Christie, Keith Dallas, Sebastian Stan, Kristin Bauer van Straten, Jessy Schram, Catherine Lough Haggquist, Jamie Dornan, Damon Lindelof, Geoff Gustafson, Raphael Sbarge, C. Ernst Harth, John DeSantis, Bailee Madison, Jorge Garcia, Jesse Hutch, Chad Michael Collins, Amy Acker, Eric Keenleyside, Gregory Itzin, Sonequa Martin-Green, Rose McGowan, Conner Dwelly, Mackenzie Gray, Barbara Hershey, Ted Whittall, Jennifer Koenig, Lesley Nicol, Karley Scott Collins, Alissa Skovbye, Noah Bean, Robbie Kay, Rebecca Mader, Rose McIver, Julian Morris, Michael Raymond-James, Nicholas Lea, Marilyn Manson, Annabeth Gish, Shannon Lucio, Tom Ellis, Christopher Gorham, Alexandra Metz, Tim Phillipps, Matreya Scarrwener, Georgina Haig, Joanna Garcia Swisher, Benjamin Stockham, Peter Bryant, Daniela Dib, Robert Maillet, Ava Telek, Brighton Sharbino, Gabrielle Giraud, Victoria Smurfit, Merrin Dungey, Sean O. Roberts, Jarod Joseph, Adrian Hough, Freya Tingley, Nils Hognestad, Mike Coleman.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC