Kasíno

Ďalší zo série filmov s mafiánskou tematikou, ktorá Scorseseho sprevádza a hlavne fascinuje celú jeho kariéru. Po úspešných Mafiánoch (1990) sa k podsvetiu vrátil dramaticko-dokumentárnym trojhodinovým opusom Kasíno.

Tento film je štúdiou mafie v Las Vegas a temných stránok ľudskej povahy, ale zároveň tiež strhujúcou osobnou drámou človeka, ktorý zažije ako pozíciu na výslní, tak aj strmý pád.

Pre luxusné kasíno v Las Vegas je treba nájsť nového šéfa, ktoré by ho postavil znovu na nohy a zaistil mafiánskym bossom patričné príjmy. Na mušku sa pánom dostane bývalý kartový hráč Sam „Ace“ Rothstein (Robert De Niro), ktorému sa spočiatku do vedenia kasína nechce, ale nemá príliš na výber, nakoniec teda ponuku prijíma. Veľmi rýchlo sa mu podarí z upadajúceho kasína urobiť prosperujúci podnik a sám si užíva život v luxuse. Všetko však niečo stojí, takže sa Ace nevyhne špinavostiam, intrigám, podvodom a mafiánskym praktikám. So všetkým mu pomáha ostrieľaný gangster Nicky Santoro (Joe Pesci). Roky bežia a zdá sa, že Ace aj Nicky sú neprekonateľní, že ich podnik nemôže nič položiť. Cherchez la femme – za všetkým hľadaj ženu. Jedného dňa sa Ace stretne s krásnou Ginger McKennaovou (Sharon Stone), do ktorej sa bezhlavo zamiluje. Ginger je ale profesionálna podvodníčka, a tak sa roky budované kasíno začne otriasať v základoch.

Toto dramatické predstavenie striedajú „exkurzy“ do útrob kasína, do herného i mafiánskeho zákulisia s neobyčajným príbehom muža, ktorý nebol rozhodne žiadny svätec, ale bol to pracant a tvrdý chlap. Len vďaka tomu sa dokázal aj s mafiou v chrbte dostať až na pomyselný vrchol. Vo filme nie je snáď jediná nadbytočná minúta alebo záber. Všetko krásne odsýpa, takže dlhá stopáž vám vôbec nepríde na myseľ. Naopak máte pocit, že ste sa ocitli uprostred púšte v meste hriechu a ste súčasťou príbehu, všetko sledujete napríklad od blackjacku a zažívate tak tie opojné pocity víťazstva i mrazivé prehry s Aceom. Kasíno nie je žiadnou plytkou gangsterkou, ale sociologickou aj psychologickou sondou do vnútra a vlastne svedomia ľudí pohybujúcich sa okolo hazardu. Celý príbeh je navyše inšpirovaný reálnymi osudmi. To všetko pod taktovkou opäť excelentného Scorseseho, doplnené o brilantné herecké výkony v podaní De Nira, ten sa snáď pre úlohy mafiánov narodil, Pesciho, ktorý je neuveriteľným gangstrom, a Stone ako femme fatale. Ak chcete navštíviť ozajstné kasíno, pustite si tento film.

Obsadenie

Réžia

Martin Scorsese

Predloha

Nicholas Pileggi (kniha)

Scenár

Nicholas Pileggi, Martin Scorsese

Kamera

Robert Richardson

Hrajú

Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci, James Woods, Alan King, Kevin Pollak, L.Q. Jones, Don Rickles, Frank Vincent, John Bloom, Catherine Scorsese, Heide Keller, Charles Scorsese, Frank Adonis, Richard Riehle, Frankie Avalon, Joseph Rigano, Vinny Vella, Joseph P. Reidy, Alfonso Gomez-Rejon, Paul Herman, Clem Caserta, Melissa Prophet, Dick Warlock, Sam Wilson, Carl Ciarfalio, Jayne Meadows (a. z.).

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC