Hviezdna loď Galactica

Seriál, ktorý má celkom bohatú minulosť. Už na konci 70. rokov sa totiž odvysielal rovnomenný seriál, po ktorom nasledovali knihy, komiksy, počítačové hry a na začiatku nového milénia aj nové série seriálu. Všetky ale vychádzajú z rovnakého námetu, ktorý akoby z oka vypadol Karlovi Čapkovi a jeho R.U.R. kombinovanej s Vojnou s mlokmi: ľudia si kedysi dávno v ďalekej galaxii zamiesili na veľký problém tým, že sa rozhodli zveriť čo najviac svojej práce inteligentným strojom, Cylonom.

Tí sa, aj vďaka zrade Gaia Baltara, osamostatnili a s neúprosnou presnosťou aj krutosťou teraz vedú boj za absolútne vyhladenie ľudskej rasy. Plán sa im darí do chvíle, kedy sa okolo jediného vojnového bojového vesmírneho plavidla, ktorý dal celému projektu názov, zoskupí niekoľko lodí s ľuďmi a pomocou „skokov“, rýchlych presunov v priestore Cylonom unikajú. Admirála Adamu, ktorý celú operáciu prežitie riadi, si zahral charizmatický Edward James Olmos. Seriál tiež nezostáva len v rovine dobrého sci-fi, ale pýta sa aj otázky ako: Čo je to demokracia? Ako funguje? Na to slúži napríklad postava prezidentky, ktorá síce zodpovedá za „svoj“ stále ubúdajúci ľud, ale zároveň je nútená podliehať najrôznejším názorom len preto, aby ľudia prežili (hrá ju znamenite a s citom Mary McDonnell).

Cyloni ich však vždy vypátrajú a útoky sa zas a znova opakujú, v pravidelných intervaloch po 33 minútach. Zdá sa, že ľudstvo čaká absolútny koniec. Ale nakoniec sa predsa len podarí flotile uniknúť a objavujú novú planétu, kde chcú začať znovu (hovoria jej Nová Caprica), ani tá ale nezostane dlho bez povšimnutia Cylónov.

Aby toho nebolo málo, Cyloni nielenže okupujú pôvodnú krajinu ľudí, Capricu (kde napokon proti nim predsa len začne vznikať odboj), ale zároveň majú schopnosť premeniť sa na nepoznanie v ľudí a pôsobiť na posádkach ako tajní cylonskí agenti. To je aj prípad prekrásneho čísla šesť, Cylona, ktorý bol naprogramovaný tak, aby sa cítil ako človek a zároveň bol akýmsi spiacim agentom, kedykoľvek pripraveným sa prebudiť a stáť v rozhodujúcom boji po boku robotov (jeho neodolateľnosť podporili pôvab a herecký výkon Tricie Helfer).

Obsadenie

Réžia

Michael Rymer, Sergio Mimica-Gezzan, Jonas Pate, Félix Enríquez Alcalá.

Scenár

Ronald D. Moore, Mark Verheiden, Anne Cofell Saunders.

Kamera

Joel Ransom 

Hudba

Bear McCreary 

Hrajú

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC