Hviezdna brána

Keď v roku 1994 Roland Emmerich nakrútil film Hviezdna brána o tajnom projekte americkej armády, ktorá skúma tajuplný artefakt prepájajúci rôzne galaktické svety, nikto netušil, aké šialenstvo tým vyvolá. Len za prvých sedem dní vysielania v kinách po celých USA film zarobil 16 651 018 $, a tak niet divu, že už za tri roky neskôr vznikol televízny seriál, ktorý sa potom točil celých desať rokov a zatiaľ skončil na čísle 214 epizód, čím vo svojej dobe prekonal Akty X.

Seriál vychádza z pôvodného filmu a spája v sebe všetko, čo môžu dobré sci-fi seriály v spojení s akciou a dobrodružstvom ponúknuť. Hviezdny tím má svojho brblavého, neústupného, ale svojim vojakom v medzigalaktickom poli plne dôverujúceho šéfa Georgea Hammonda (s dôstojnosťou, ale aj s nemalou dávkou svojrázneho, skrytého humoru ho v siedmich sériách hral Don S. Davis). Celému tímu šéfuje Jonathan „Jack“ O'Neill (charizmaticky ho poňal Richard Dean Anderson) starý dobrý americký vojak: neústupný, zbraň pripravený použiť v akejkoľvek situácii, na druhú stranu sa mu jeho jednotka stáva rodinou, pre ktorú je ochotný často obetovať aj vlastný život. Piliere tímu potom tvoria ešte šarmantná a citlivá, zároveň ale tiež odhodlaná Samantha Carterová (Amanda Tapping), kapitánka letectva a astrofyzička. Pre kontakt s dávnymi civilizáciami je v posádke geniálny egyptológ Daniel Jackson (Michael Schanks sa snáď narodil pre rolu zvedavého, citlivého vedca). A pretože ide o sci-fi, nesmie chýbať ani zástupca mimozemskej civilizácie, v jednotke SG-1 je to Teal'c (Christopher Judge), ktorý opúšťa svoj ľud v nádeji, že vďaka práci v jednotke hviezdnej brány sa mu podarí poraziť planetárnych otrokárov, ktorí ovládajú i jeho ľud, Goa'uldov.

Rozbieha sa tak séria mnohých stretnutí s rôznymi typmi civilizácií, Zem aj iné planéty sú často v smrteľnom ohrození ale vďaka odhodlanosti, odvahe, dôvere aj citlivosti tímu SG-1 nakoniec dobro predsa len víťazí a život vo vesmíre ide ďalej. To, čo by mohlo rušiť, teda isté opakovanie stále rovnakej zápletky, je dokonale obrúsené nielen veľkou vynaliezavosťou scenáristov pri budovaní jednotlivých dejových zápletiek, ale aj vďaka tomu, že okrem akcie a boja si divák môže vychutnať ako vtipné, tak veľakrát aj dojemné dialógy, či už medzi členmi tímu, tak aj pri ich kontakte s mimozemskými civilizáciami.

Obsadenie

Réžia

Mario Azzopardi, Michael Shanks, Amanda Tapping, David Warry-Smith, Martin Wood, Peter DeLuise, Brad Turner, Dennis Berry.

Scenár

Jeff King, Sam Egan, Carl Binder, Tom J. Astle.

Hudba

Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner, Neal Acree.

Hrajú

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Corin Nemec, Ben Browder, Don S. Davis, Peter Williams, Claudia Black, Morena Baccarin, Teryl Rothery, Kevin Durand, Carmen Argenziano, Sean Patrick Flanery, Vanessa Angel, Louis Gossett Jr., Jodelle Ferland, Erica Durance, Crystal Lowe, Sam J. Jones, Jolene Blalock, Ronny Cox, Marc Worden, Amber Rothwell, Michael Rooker, Emily Holmes, Grace Park, Ian Buchanan, Julian Sands, Michael Eklund, Adam Baldwin, Daniel Cudmore, Beau Bridges, Robert Picardo, JR Bourne, David Hewlett, Torri Higginson, Saul Rubinek, Kavan Smith, Tony Todd, Erick Avari, Joe Flanigan, David Nykl, Noah Danby, Ken Kirzinger, Reed Diamond, Guy Fauchon, Tony Amendola, David Palffy, Cary-Hiroyuki Tagawa, Armin Shimerman, James Earl Jones, Enrico Colantoni, Tobin Bell, William Devane, Jan Rubeš st., Dan Castellaneta, Lexa Doig, William B. Davis, George Dzundza, Michael Ironside, Gary Chalk, Cameron Bright, Suleka Mathew, Tim Guinee, John de Lancie, John Noble, Fred Willard, Rudolf Martin, Katharine Isabelle, Sarah Strange, Chuck Campbell, Dakin Matthews.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC