Hra o tróny

Seriál z produkcie HBO sa na televíznych obrazovkách objavil v apríli 2011 a odvtedy boli odvysielané štyri série, v súčasnosti (jún 2015) beží zatiaľ posledná piata. Fantasy seriál sa stal okamžite diváckym hitom a s každou ďalšou sériou stúpa jeho obľúbenosť aj sledovanosť po celom svete.

Hra o tróny (angl. Game of Thrones) vznikla na motívy knižnej fantasy ságy Pieseň ohňa a ľadu (angl. Song of Ice and Fire) spisovateľa Georgea R. R. Martina. Spočiatku dej seriálu verne kopíroval svoju knižnú predlohu, ale od druhej série už sa ňou skôr voľne inšpiruje, nezabieha do takých podrobností a tvorcovia vynechávajú tiež niektoré knižné postavy. Napriek tomu patrí Hra o tróny ku klasickým veľkovýpravným seriálom skôr filmového charakteru, tak ako sa to káblovej televízii HBO osvedčilo už v minulosti pri iných projektoch.

Základná dejová linka sa točí okolo boja o trón vo Westerose medzi siedmimi znepriatelenými kráľovstvami, hlavne medzi šľachtickými rodmi Lannisterovcov, Starkovcov a Baratheonovcov. Ďalšou hrozbou pre Trón je potom mladá Daenerys Targaryen, ktorej rod vládol Westerosu v minulosti, ktorá si podmaňuje postupne ďaleké tropické krajiny a nie nadarmo sa jej hovorí Matka drakov, lebo traja draci ju naozaj sprevádzajú. Nemenšie ohrozenie pre Westeros predstavuje zlo, ktoré naberá na sile ďaleko na severe za Múrom. Stredoveká fantasy zo sveta, v ktorom leto môže trvať desaťročia a zima jeden ľudský život, je tak plná intríg, rytierskych aj podlých súbojov, vrážd aj erotiky a lásky, rovnako ako drakov, divokých ľudí, čarodejníc a tajomných nemŕtvych. Preto pozor, zima sa blíži.

K najobľúbenejším postavám patrí Tyrion Lannister (Peter Dinklage), Cersei Lannister (Lena Headey), Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau), Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), Jon Snow (Kit Harington), Sansa Stark (Sophie Turner), Petyr Baelish (Aidan Gillen), Margaery Tyrell (Natalie Dormer), Sandor „Hound“ Clegane (Rory McCann), Lord Varys (Conleth Hill) a nespočetné množstvo ďalších.

K zaujímavostiam potom patrí, ako seriál dokázal vyvolať turistický záujem o niektoré lokality, v ktorých sa natáča. Obrovský príliv turistov po odvysielaní prvých sérií zaznamenal napríklad Dubrovník.

Obsadenie

Režie

Alan Taylor, David Nutter, Alex Graves, Daniel Minah… 

Předloha

George R.R. Martin (kniha).

Scénář

David Benioff, George R.R. Martin, D.B. Weiss, Vane… 

Kamera

Jonathan Freeman, Sam McCurdy, Kramer Morgenthau, M… 

Hudba

Ramin Djawadi

Hrají

Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Conleth Hill, Sean Bean, Michelle Fairley, Mark Addy, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa, Richard Madden, Rose Leslie, Natalie Dormer, Jamie Sives, Donald Sumpter, Jack Gleeso… 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC