Hon

Pôsobivá dráma z jedného malomesta, ktoré zachváti doslova davová psychóza, bola uvedená na festivale v Cannes v roku 2012, kde si získala značnú a zaslúženú pozornosť. Známy dánsky režisér Thomas Vinterberg sa tak opäť vrátil k téme medziľudských vzťahov, ktorú dokázal spracovať obdivuhodným minimalistickým spôsobom. Niet divu, že Hon (angl. The Hunt) bol nominovaný na Oskara, Zlatý glóbus a veľa ďalších prestížnych cien.

Celý príbeh sa točí okolo sympatického štyridsiatnika Lucasa (Mads Mikkelsen), ktorý začína nový život. Po rozvode sa snaží vyrovnať s novou situáciou čo najlepšie, ako to len dokáže. Pomerne dobre vychádza so svojím dospievajúcim synom, takže sa zdá, že aj napriek menšiemu kariérnemu prepadu, kedy sa z učiteľa stáva vychovávateľom v škôlke, všetko ustojí a bude jednoducho normálne žiť ďalej. Navyše Lucas verí svojim dlhoročným priateľom, že ho nenechajú napospas. Prečo aj, veď vo svojom rodnom mestečku bol vždy obľúbený a ľudia tu držia pohromade.

Pospolitosť sa však ukáže ako jeden z najväčších problémov. Stačí totiž len mierne zakolísať a v meste plnom ľudí zostanete úplne osamotení. Jedna jediná lož vám zo života môže urobiť doslova peklo, čo sa stane aj Lucasovi. Náhle stojí proti všetkým, nikto mu neverí, je odpísaný. A tak sa z nevinnej situácie stane zápas o vlastnú česť, ktorý bohužiaľ prerastie v boj o holý život. Veď predsa opakovaná lož sa stáva pravdou.

Vinterberg natočil skvelú drámu, ktorá graduje až do mrazivého konca a vryje sa vám do pamäti ešte na veľmi dlho. Už samotná téma spoločnosti, ktorá sa nechá úplne jednoducho zmanipulovať a nikoho nezaujíma, kde je pravda, hlavné je mať obetného baránka, je dosť znepokojujúca, avšak keď sa k tomu pridá excelentný výkon Madsa Mikkelsena, bude vám behať mráz po chrbte. Navyše minimalistická kamera, typicky severské prostredie s úchvatnou krajinou, v ktorej sa človek môže občas cítiť stratený, to všetko sú len ďalšie bonusy, ktoré z filmu Hon robia prvotriednu drámu, ktorá rozhodne stojí za to vidieť.

Obsadenie

Réžia

Thomas Vinterberg

Scenár

Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm.

Kamera

Charlotte Bruus Christensen.

Hudba

Nikolaj Egelund

Hrajú

Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen, Susse Wold, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrøm, Anne Louise Hassing, Thomas Vinterberg, Jacob Højlev Jørgensen, Sebastian Bull Sarning.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC