Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Ďalšie z pokračovaní dobrodružných kúzelníckych príbehov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi sa objavilo v kinách v roku 2004. Tretí diel s názvom Harry Potter a väzeň z Azkabanu (angl. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) vzbudil trochu zmiešané reakcie, pretože nový režisér Alfonso Cuarón trochu „uvoľnil pravidlá“, keď nechal mladých čarodejníkov behať po Rokforte bez uniforiem a vôbec sa snažil čarodejnícky svet priblížiť viac tomu nášmu muklovskému. Napriek tomu nestratil ducha príbehu a naopak odklon od rozprávkovosti k tajomnejším a mrazivejším strunám presne zodpovedá knižnej predlohe.

Harry (Daniel Radcliffe) sa snaží pretrpieť prázdniny u svojich neobľúbených príbuzných Dursleyovcov a nevyviesť žiadnu nerozvážnosť, pretože nedospelí kúzelníci nesmú čarovať mimo Rokfort, to by však nesmela byť na návšteve protivná a zlá teta Marge, ktorú Harry nakoniec premení na nafukovací balón. Pri úteku z domu má pocit, že ho prenasleduje nejaké tajomné zviera, ktoré však zmizne rovnako rýchlo, ako sa objavilo. V Deravom kotlíku ho potom zastihne sám minister mágie Fudge, ale namiesto vyhodenia z Rokfortu na Harryho čaká desivá správa, že z čarodejníckeho väzenia Azkaban utiekol nebezpečný väzeň Sirius Black, ktorý kedysi udal Harryho rodičov Voldemortovi. A tak začína ďalší rok v Rokforte, ktorý je opäť plný záhadných udalostí, nebezpečných situácií a nečakaných noviniek z Harryho minulosti. Vo všetkom samozrejme pri Harrym stoja jeho verní priatelia Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grint). Tentoraz je však všetko ešte ťažšie, lebo Rokfort strážia kvôli Blackovi Dementori, desiví strážcovia Azkabanu, s ktorými nie je radno sa stretnúť, pretože z človeka dokážu vysať život a tiež tajomný tvor z konca leta sa objavuje znovu. Dostať sa k záverečným ročníkovým skúškam tak nie je ani v treťom ročníku nič jednoduché.

Tretí sfilmovaný diel Harryho Pottera opäť kopíruje čo najvernejšie svoju knižnú predlohu, hoci tu režisér pristúpil k drobným zmenám, napriek tomu všetko podstatné zostáva presne tak, ako má byť. Postupne, s rozvojom príbehu a pribúdaním temnejších polôh, tiež pribúdajú najrôznejšie špeciálne efekty a je treba priznať, že v tomto trojka značne prevyšuje predchádzajúce diely. Väzňa z Azkabanu si určite nenechajte ujsť, nebudete sklamaní a Harrymu budete držať palce rovnako, možno ešte viac, ako v predchádzajúcich dvoch dieloch.

Obsadenie

Réžia

Alfonso Cuarón

Predloha

J. K. Rowling (kniha)

Scenár

Steve Kloves

Kamera

Michael Seresin

Hudba

John Williams

Hrajú

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Pam Ferris, Emma Thompson, Tom Felton, Geraldine Somerville, Lenny Henry, Matthew Lewis, James Phelps, Oliver Phelps, Mark Williams, Robbie Coltrane, Julie Walters, David Thewlis, Maggie Smith, Alan Rickman, Gary Oldman, Michael Gambon, Miriam Margolyes, Dawn French, Julie Christie, Timothy Spall, Warwick Davis, Robert Hardy, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Harry Melling, Bonnie Wright, Lee Ingleby, Bronson Webb, David Bradley, Adrian Rawlins, Jamie Waylett, Chris Rankin, Devon Murray, Josh Herdman, Alfred Enoch, Jim Tavaré, Genevieve Gaunt. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC