Gran Torino

Film, ktorý režíroval Clint Eastwood a zároveň si v ňom zahral hlavnú postavu vojnového veterána, sa dostal v roku 2008 na zoznam top ten filmov toho roku. Tematizuje sa tu už klasický obraz amerického vzťahu k ázijským etnickým menšinám, ktoré sa do Štátov dostali po vietnamskej či kórejskej vojne. Tu konkrétne ide o komunitu Hmongov. Hoci sa filmu darilo u kritikov aj divákov, nebol nominovaný na žiadneho Oskara, za čo bola Americká filmová akadémia kritizovaná.

Film rozpráva príbeh zostarnutého amerického veterána Walta Kowalského (Clint Eastwood), ktorý sa len veľmi ťažko zžíva so zmenami v okolitom svete, najmä po smrti svojej ženy. Zhoršujú sa jeho vzťahy so synmi aj vnúčatami, pohŕda svojimi susedmi, ktorí väčšinou patria medzi Hmongov a tiež mu nedáva spať stále rastúca kriminalita. Mesto totiž ovládajú rôzne gangy. Jediné, čo mu ešte zostalo, a k čomu chová nejaké city, je jeho veterán Ford Gran Torino. Jeho miláčika sa však jednej noci pokúsi ukradnúť hmongský mladík Thao (Bee Vang), ktorý sa chce dostať do gangu svojho bratranca a ako vstupenka mu má slúžiť práve táto krádež. Walt ho však chytí a Thao sa do gangu nedostane.

Za trest musí pomáhať svojim susedom, medzi ktorými je aj Walt, a tak sa tí dvaja nenápadne začínajú priateliť. Walt sa dozvedá veľa vecí o živote svojich susedov, ktorými predtým tak pohŕdal a celkovo sa zo starého protivy začína stávať celkom sympatický chlapík. Miestny gang sa však nechce zmieriť s tým, že im ich pravidlá nerušil nejaký dedko, a tak sa začne mstiť. Walt je však bývalý vojak, ktorý sa len tak niečoho nezľakne, a keď mu na niekom záleží, keď sú jeho priatelia v ohrození, tak sa za nich postaví. Preto berie spravodlivosť do svojich rúk a Thaovej rodine sa rozhodne pomôcť.

Nebol by to film pod taktovkou Eastwooda, keby v ňom neboli trošku westernové prvky. Trochu čiernobiely svet sa postupne mení v oveľa farebnejší v závislosti na tom, ako Walt spoznáva svojich susedov. Ale o jasné protiklady dobra a zla, drsných chlapov, zbrane a prestrelky nie je divák ochudobnený. Vznikol tak film, ktorý sa vyrovnáva so sociálnymi témami, ale pri tom si uchováva napätie a švih klasického hollywoodskeho filmu.

Obsadenie

Réžia

Clint Eastwood

Scenár

Nick Schenk

Kamera

Tom Stern

Hudba

Kyle Eastwood

Hrajú

Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Geraldine Hughes, Dreama Walker, Brian Howe, John Carroll Lynch, William Hill, Scott Eastwood, Cory Hardrict.

 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC