Forrest Gump

Už klasická filmová adaptácia z roku 1994 sa inšpirovala románom Winstona Grooma, ktorý rozpráva príbeh trochu zaostalejšieho muža Forresta Gumpa. Réžie filmu sa ujal Robert Zemeckis (Návrat do budúcnosti, Smrť jej pristane, Stroskotanec), ktorému sa podarilo preniesť spôsob „komiksového“ rozprávania do filmu a vytvoriť tak nezabudnuteľný film prepájajúci množstvo gagov s až patetickým pohľadom na svet. Film bol nominovaný na trinásť Oskarov, z ktorých nakoniec šesť získal, vrátane najlepšej réžie a najlepšieho herca.

Samotný dej filmu nie je nijako zložitý, hlavný hrdina Forrest Gump (Tom Hanks) rozpráva svoj životný príbeh, ktorý v podstate mapuje povojnové americké dejiny až do osemdesiatych rokov minulého storočia. Forest s IQ75 neoplýva nijako závratnou inteligenciou, avšak vždy sa mu podarí byť, keď nie priamo účastníkom, tak aspoň svedkom rozhodujúcich dejinných či politických udalostí v USA. Za všetko môže jeho poslušnosť, pretože mama mu vždy hovorila: Keď sa dostaneš do problémov, utekaj. A tak Forrest prebehá školu, ako hráč amerického futbalu aj univerzitu, nakoniec si zabehá aj vo Vietname a utekať skúša tiež pred zúfalstvom z matkinej smrti. Počas tej doby sa stretáva s najrôznejšími osobnosťami, s americkými prezidentmi, s Elvisom Presleym, s Johnom Lennonom a ďalšími. Stálicami v jeho živote sú mama (Sally Field), kamarátka a tiež životná láska Jenny (Robin Wright) a poručík Dan (Gary Sinise).

Forrest však nie je len prostý hlupáčik, postupne prestane totiž len utekať a začína uvažovať všeobecnejšie o živote, o jeho zmysle, o Bohu. Už od detstva na neho neustále niekto hádzal kamene a tie ho obrazne sprevádzajú po celý život, a tak sa naučí im len nevyhýbať, neutekať, ale tiež rany prijímať a uvedomovať si, prečo prišli.

Film Forrest Gump je miestami veľmi naivné, patetické rozprávanie prešpikované najrôznejšími odkazmi a vtipmi na dobové udalosti. Dôležité miesto tu majú aj filmové triky, ktoré dovoľujú Forrestovi vstúpiť do dobových dokumentov a záznamov. Ale hlavné je, že ide o emočne silný príbeh života, ktorý je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo na teba čaká.

Obsadenie

Réžia

Robert Zemeckis

Predloha

Winston Groom (kniha)

Scenár

Eric Roth

Kamera

Don Burgess

Hudba

Alan Silvestri

Hrajú

Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field, Haley Joel Osment,Peter Dobson, Siobhan Fallon, Hanna Hall, Brett Rice, Kirk Ward, Kurt Russell, Stephen Bridgewater, Michael Jace, Michael McFall, Joe Alaskey, Sam Anderson, Jacqueline Lovell, Mary Ellen Trainor, Vanessa Roth, Bryan Hanna, Jason McGuire, Gerald Ford, Lyndon B. Johnson, John Lennon, John F. Kennedy, Michael Conner Humphreys, David Brisbin, Zach Hanner.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC