Firefly

Seriál, ktorý bežal na americkej stanici Fox v rokoch 2002 až 2003, sa napriek len jedinej sérii stal kultovým. Fanúšikovia hovoria o tom, že bol taký dobrý, až sa producenti zľakli a radšej ho stiahli z televíznych obrazoviek. Fanúšikovská základňa je však taká ohromná, že sa im tvorcovia snažili vyjsť v ústrety aspoň celovečerným filmom, ktorý na osudy postáv zo seriálu nadväzuje a mnohé dovysvetľuje aj uzatvára, myslíme tým film Serenity (2005).

Firefly je trieda vesmírnych lodí, kam patrí aj loď Serenity so svojráznou posádkou odpadlíkov, ktorí sa pohybujú na hrane zákona aj spoločnosti. Dej seriálu sa odohráva v budúcnosti, v roku 2 517, kedy vesmíru vládne Aliancia (bývalé pozemské veľmoci USA a Čína sa v minulosti spojili a v podstate začali kolonizovať vesmír), ktorej sa podarilo podrobiť si mnohé planéty a úplne ich ovládať. Existujú však okrajové časti hviezdneho systému – relatívne slobodné planéty, ktoré však nedisponujú technickým zázemím, preto sa tu stále používajú strelné zbrane či kone. V tejto spoločnosti sa pohybuje aj posádka lode Serenity s trochu uzavretým kapitánom Malcolmom „Malom“ Reynoldsom (Nathan Fillion).

Tvorcom seriálu sa podarilo niečo skvelé, vytvorili v podstate sci-fi western so všetkým, čo k tomu patrí – s vesmírnymi loďami, s exotickými planétami, ale tiež s kovbojmi, koňmi a súbojmi ako z pravého divokého západu. Dá sa tu vidieť paralela s Hviezdnymi vojnami, zvlášť v súboji Aliancie a rebelov, ale inak sa jedná o nefalšovaný western plný prostitútok, úplatných žoldnierov a utečencov pred zákonom, len s trochu „hviezdnejšími“ kulisami. Vo Firefly je skutočne na čo sa pozerať, hoci je to silne štylizovaný sci-fi seriál, ktorému bohužiaľ k dokonalosti chýba aspoň ďalšia séria. Fanúšikom oboch spomínaných žánrov by však nemal uniknúť.

Obsadenie

Réžia

James A. Contner, Marita Grabiak, Joss Whedon, Vondie Curtis-Hall, Allan Kroeker, David Solomon, Michael Grossman, Thomas J. Wright, Tim Minear.

Scenár

Joss Whedon, Tim Minear, Jane Espenson, Ben Edlund.

Kamera

David Boyd

Hudba

Greg Edmonson

Hrajú

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard, Michael McMillian, James Kyson, Christina Hendricks, Richard Burgi, Melinda Clarke, Tom Towles, Gregg Henry, Doug Savant, Kevin Gage, Edward Atterton, Larry Drake, Joss Whedon, Andy Umberger, Katherine Kendall, Benito Martinez, Gregory Itzin, Isabella Hofmann, Eric Lange, Fredric Lehne, Dwier Brown, Erica Tazel, Richard Brooks, Valerie Red-Horse, Damion Poitier, Lyle Kanouse, Michael Fairman, Bonnie Bartlett, Jamie McShane.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC