Earth

Unikátny dokumentárny film z roku 2007 sleduje osudy niekoľkých krásnych a výnimočných živočíchov na niekoľkých kontinentoch aj v hlbokých oceánoch. Prostredníctvom pôsobivých obrazov, neuveriteľných scenérií, dychberúcich výhľadov sa môžete zoznámiť s ťaživými situáciami, ktoré predovšetkým vinou globálneho otepľovania postihujú zvieracích obyvateľov planéty Zem. Film sleduje v hlavnej línii osudy ľadovej medvedice s mláďatami, africké slony a veľrybiu matku s mláďatami.

Dej otvára prichádzajúca jar v Arktíde, ktorá dovoľuje ľadovej medvedici vyviesť mláďatá. Po krutých mrazoch prichádza síce oteplenie, ale aj to so sebou prináša problémy. Ľadové medvede sú nútené loviť na mori, kde sa im topiaci ľad doslova stráca pod labami. A tak sa stane, že musia doplávať na pevninu, to ich však vyčerpá natoľko, že nie sú schopné loviť, ani sa brániť v súbojoch. Ťaživé situácie prinášajú neznesiteľné horúčavy aj africkej slonej rodine, ktorá je rozdelená v búrke, a slonica s mláďaťom zostávajú sami. Pri svojom putovaní za vodou sú tak ohrozovaní hladnými levmi, ktorí sa nevzdávajú ani v noci a nedoprajú strateným slonom oddychu. Strastiplnú cestu za potravou dlhú niekoľko tisíc kilometrov podstupuje aj veľrybia matka s mláďatami, aby sa dostala k brehom Antarktídy, kde je oceán ešte plný rýb a potravy. Počas cesty sa však stretáva s nebezpečnými bielymi žralokmi a ďalšími morskými predátormi.

Osudy zvieracích velikánov ukazujú, akí sú v skutočnosti bezbranní, ak je ohrozená rovnováha v ich prirodzenom prostredí. Film tak tematizuje jednu z najpálčivejších ekologických otázok posledných desaťročí – globálne otepľovanie. Niektoré smutné obrazy a príbehy však vyrovnávajú zábery neuveriteľných scenérií aj zvierat, ktoré naša planéta stále ponúka.

Film vznikol ako súčasť väčšieho cyklu – Planéta Zem (angl. Planet Earth), na ktorom spolupracovali kanály BBC a Discovery. Ide o jeden z komerčne najúspešnejších prírodovedných dokumentárnych filmov v histórii.

Obsadenie

Réžia

Alastair Fothergill, Mark Linfield.

Scenár

Alastair Fothergill

Kamera

Paul Atkins

Hudba

George Fenton

Hrajú

Patrick Stewart, James Earl Jones.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC