Drive

Film, ktorý v sebe spája niekoľko ambícií, a všetky dokáže splniť. Zápletka nie je nijako komplikovaná: geniálny automobilový jazdec (Ryan Gosling) zasvätil svoj život autám. Spočiatku však pracuje ako automechanik u Shannona (dokonale zahraného Bryanom Cranstonom, ktorého sme si zvykli vnímať ako pozorného manžela Hala v Malcolm in the Middle , tu však nič z otcovskej lásky na plátno neprenáša).

Ten v ňom odhalí talent pre riadenie áut, a tak náš nepomenovaný hlavný hrdina dostáva prezývku Vodič. Cez deň uchvacuje svojim umom filmové štáby, ktoré sú ochotné zaplatiť majlant za jeho služby v najrôznejších scénach.

V noci sa však mení na taxikára americkej mafie, nestará sa o to, aké je jeho poslanie, proste len šliape na plyn. Všetko sa však vo filme, založenom na kriminálnom a thrillerovom napätí, zmení a film končí v dramatickej psychologickej zápletke, keď Vodič takmer vrazí do svojej do tej chvíle pre neho neviditeľnej susedky Irene (Carey Mulligan). Tí dvaja spolu začnú tráviť celkom dosť času, ale keď sa vráti z väzenia jej manžel, musí sa Vodič rozhodnúť: pomôže mu v akcii, ktorá ho má definitívne vyviazať z vplyvu mafie, ale všetko sa akosi zamotáva a tak nezostáva Vodičovi nič iné, než na chvíľu opustiť svoj sen o vlastnom aute a profesionálnych pretekoch, berie Irene a sadá do auta, šliape na plyn a vyráža...

Okrem toho je ale film plný artových prostriedkov: vynikajúce herecké výkony, ktoré sú dané skutočne psychologickým herectvom, pretože dialógov je tu poskromne a najmä Vodič toho naozaj moc nenahovorí. Nočné partie sú podopreté vyčisteným, digitalizujúcim obrazom, atmosféru akčných filmov v ironickom rúchu dokresľujú až tarantinovské detaily pohrávajúce sa s estetikou škaredosti a zla (pohľad na rozdupanú hlavu napr. skutočne nie je pre každého, avšak je v ňom aj kus melanchólie a svojrázneho humoru, ktorý ako keby sa poučil na Pulp Fiction). Skrátka: pre jedného dobrá akčná show plná dlhých rýchlostných scén, pre iného klubový, pomalý film plný detailov a silných hereckých výkonov. V každom prípade film, ktorý človeka nenechá chladným.

Obsadenie

Réžia

Nicolas Winding Refn 

Predloha

James Sallis 

Scenár 

Hossein Amini 

Kamera 

Newton Thomas Sigel 

Hudba

Cliff Martinez 

Hrajú 

Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston, Albert Brooks, Oscar Isaac, Christina Hendricks, Ron Perlman, Russ Tamblyn, John Pyper-Ferguson, Chris Muto, Tina Huang. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC