Donnie Darko

Scenára aj réžie filmu sa ujal vtedy ešte mladý na nie príliš skúsený Richard Kelly, ktorý tak vytvoril pomerne bizarný a napriek tomu bohato vrstvený príbeh dospievajúceho chlapca, ktorý sa musí biť so všemožnými nástrahami života.

Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) je typický puberťák, ktorý prechádza strednou školou nie ako hviezda, ale skôr ako obyčajný chlapec, ktorý chce hlavne okúsiť všetky podoby lásky. Lenže okrem erotických predstáv ho prenasledujú aj vízie o obrovskom králikovi, ktorý sa ho snaží vlákať do svojich deštruktívnych pascí. Aby sa tomuto osudu Donnie vyhol, spácha činy, ktoré ho dovedú až na psychiatriu. Donnie sa tak snaží bojovať nielen so svojimi vnútornými démonmi, ale aj s tými úplne reálnymi. Jeho život je dokonca v ohrození, keď sa s ním zrúti motorové lietadlo.

Film je plný bizarných scén, ale nie nezmyselných, všetko je v závere nejako vysvetlené a jednotlivé vlákna príbehu sa spoja v kompaktný celok. Nejde však o žiadnu nudnú prechádzku, naopak film je skvele režírovaný a vôbec nevodí diváka za ručičku, naopak zvádza k mnohým rôznym interpretáciám. Je všetko v Donnieho svete len nejakou hrou osudu? Alebo je všetko zapríčinené psychickou chorobou? Alebo sa jedná o skvelé sci-fi a všetko je vlastne súčasťou reality? Na tieto otázky si musí každý skúsiť odpovedať sám.

Faktom zostáva, že aj predstaviteľ Donnieho, Jake Gyllenhaal, si tu svojím výkonom parádne nakročil ku skvelej kariére, podobne ako režisér Richard Kelly. Donnie Darko je jednoducho film, ktorý musíte vidieť aspoň dvakrát a zakaždým objavíte niečo nové a zakaždým si všetko vychutnáte od prvej do poslednej minúty.

Obsadenie

Réžia

Richard Kelly

Scenár

Richard Kelly

Kamera

Steven Poster

Hudba

Michael Andrews

Hrajú

Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell,James Duval, Patrick Swayze, David St. James, Seth Rogen, Jena Malone, Noah Wyle, Drew Barrymore, Jolene Purdy, Katharine Ross, Lisa K. Wyatt, Beth Grant, Ashley Tisdale, Jerry Trainor,Fran Kranz, Gary Lundy, Rachel Winfree, Stuart Stone, Lee Weaver, Tiler Peck.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC