Dokonalý trik

Ďalší zo skvelých filmov slávneho režiséra Christophera Nolana (Memento 2000, Batman začína 2005, Temný rytier 2008, Počiatok 2010), ktorý ponúka skvelé predstavenie, spletitý príbeh, výbornú kameru aj hudbu a samozrejme tiež excelentné herecké obsadenie a výkony.

Celý príbeh Dokonalého triku (angl. The Prestige) sa točí okolo kúziel a iluzionistov, ktorí boli na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia považovaní za celebrity a v podstate ovládali zábavný priemysel. Tu sa v Londýne stretávajú dvaja majstri vo svojom remesle – Robert Angier (Hugh Jackman) a Alfred Borden (Christian Bale). Obaja spolu súperia už od mladosti, kedy asistovali a učili sa u rovnakého kúzelníka, avšak jedno zbabrané kúzlo s tragickými následkami ich doživotne rozdelí a stanú sa z nich nepriatelia na život a na smrť. Po celú svoju kariéru spolu súperia ako v profesionálnom živote, tak aj v tom osobnom. Snažia sa jeden druhého prekonať, naštvať, dostať do úzkych aj odstrániť. Obaja sú si však dosť podobní, ženú sa za úspechom a snažia sa posúvať svoje remeslo neustále dopredu, ďalej a ďalej za vyznačené hranice. Neváhajú experimentovať ani s modernými technológiami a elektrinou, avšak ich neutíchajúca snaha byť tým najlepším sa im samozrejme vypomstí. Tento čarodejnícky súboj titanov bohužiaľ nemôže dopadnúť inak ako tragicky, pretože posadnutosť a strata súdnosti si svoje obete vždy žiadajú.

Film je typicky Nolanovsky efektný, trochu ponurý, avšak dotiahnutý do najmenšieho detailu. Kúzelnícke prostredie bolo a je veľmi atraktívne, ale to by samo o sebe nestačilo, a tak Nolan vyťahuje ďalšieho a ďalšieho králika z klobúka, takže diváci sú neustále prekvapovaní zvratmi, v tomto svete jednoducho nikdy nie je nič, tak ako to vyzerá. A aby všetkého nebolo málo, v malej úlohe sa vo filme objavuje Nolanov hudobný obľúbenec David Bowie, ako Nikola Tesla. Skvelé viac ako dvojhodinové predstavenie vás dokonale okúzli.

Obsadenie

Réžia

Christopher Nolan

Predloha

Christopher McKenzie Priest (kniha)

Scenár

Jonathan Nolan, Christopher Nolan.

Kamera

Wally Pfister

Hudba

David Julyan

Hrajú

Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo, Rebecca Hall, Scarlett Johansson, David Bowie, Andy Serkis, Daniel Davis, Christopher Neame, Mark Ryan, Roger Rees, Jamie Harris, Ricky Jay, Ezra Buzzington, James Otis, Chris Cleveland, William Morgan Sheppard.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC