Doctor Who

Dnes už legendárny seriál o trochu hrubom a príliš vedátorskom doktorovi patrí k najdlhšie vysielaným seriálom. Vznikol v produkcii BBC a na obrazovkách ho diváci môžu sledovať už od roku 1963. Pán času (angl. Doctor Who) bežal nepretržite až do roku 1989, kedy bol pre malú sledovanosť zrušený.

BBC sa však stále snažila, aby sa na obrazovky vrátili ďalšie pokračovania. To sa pomerne dlho nedarilo, a tak v roku 1996 vznikol aspoň celovečerný film. Doctor Who je však natoľko zakorenený v britskej kultúre, že k jeho znovuzrodeniu nakoniec naozaj došlo, a to v roku 2005, kedy sa vrátil v plnej paráde a beží dodnes.

Pôvodne bol seriál zamýšľaný ako vzdelávací televízny program, ktorý by zoznamoval divákov s významnými historickými i technickými momentmi, pričom by v ňom všetko komentoval doktor, ktorý by mohol cestovať časom. Veľmi rýchlo sa však od tohto nápadu upustilo a z doktora komentátora sa stala hlavná postava dnes legendárneho sci-fi seriálu, ktorý je povinnou výbavou pre každého nadšenca do tohto žánru.

Doktor Who pochádza z kedysi váženej rasy Timelordov, ktorá však zanikla a on ako posledný z nich cestuje svojou vesmírnou loďou TARGIS časom a snaží sa bojovať so zlom a chrániť tak ľudí. Jeho loď má však pokazený chameleónsky okruh, a tak stále vyzerá ako modrá britská policajná búdka z päťdesiatych rokov. V novej sérii naráža doktor na Rose Tyler (Billie Piper), ktorú zachráni pred oživenými figurínami v obchodnom dome, a ktorú život predavačky dvakrát nebaví, zato tajomný doktor a udalosti, ktoré sa s jeho príchodom začnú diať, áno. A tak Rose začne s doktorom cestovať časom a postupne spoznáva nielen jeho, ale úplne nový svet, o ktorom väčšina ľudí nemá ani potuchy.

Obsadenie

Réžia

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charles Palmer, Keith Boak, Colin Teague, Dan Zeff, Nick Hurran, Euros Lyn, Adam Smith, Hettie MacDonald, Farren Blackburn, Richard Clark, Andy Goddard, Paul Wilmshurst, Stephen Woolfenden.

Scenár

Russell T. Davies, Steven Moffat, Mark Gatiss, Steve Thompson, Toby Whithouse, Neil Gaiman, Richard Curtis, Tom MacRae, Neil Cross, Chris Chibnall, James Moran.

Kamera

Stephan Pehrsson, Simon Dennis, Erik Wilson, Ashley Rowe, Ali Asad.

Hudba

Murray Gold

Hrajú

David Tennant, Matt Smith, Christopher Eccleston, Peter Capaldi, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate, Freema Agyeman, Alex Kingston, Jenna Coleman, Noel Clarke, John Barrowman, John Simm, Samuel Anderson, Anita Briem, Abdul Salis, Zoë Wanamaker, MyAnna Buring, Tamsin Greig, Thomas Brodie-Sangster, Elize du Toit, Michelle Ryan, Colin Morgan, Andrée Bernard, Ryan Carnes, Lenora Crichlow, Sara Stewart, Christina Cole, Ardal O'Hanlon, Gabriel Woolf, Derek Jacobi, Richard Dawkins, Sharon Osbourne, Alexander Armstrong, Lesley Sharp, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Naoko Mori, Talulah Riley, Carey Mulligan, Joe Dempsie, Sarah Smart, Ayesha Dharker, Anthony Head, Adrian Rawlins, Simon Pegg, Anna Maxwell Martin, Sophia Myles, Lee Evans, Steve Pemberton, Mark Gatiss, Harry Lloyd, Adam Garcia, Timothy Dalton, Lindsay Duncan, Sarah Parish, Claire Bloom, Robert Pugh, Andrew Garfield, Dean Lennox Kelly, Tony Curran, Elizabeth Croft, Claire Rushbrook, Richard Wilson, Olivia Colman, Ron Cook, Ian McNeice, Nina Sosanya, Miranda Raison, Murray Gold, David Harewood, Finlay Robertson, Christine Adams, Bill Paterson, Laurence Belcher, Gemma Chan, Elisabeth Sladen, Daniel Kaluuya, Florence Hoath, Tom Goodman-Hill, Jessica Raine, Roy Marsden, Gugu Mbatha-Raw, Michelle Duncan, Amy Beth Hayes, Matt King, Alexandra Moen, Christopher Ryan, Gabriella Wilde, Clive Standen, Sebastian Armesto, Peter Brooke, Claire Skinner, Peter O'Brien, Amara Karan, Simon Pearsall, Paul Anderson, Maurice Cole, Christina Chong, Francesca Fowler, Russell Tovey, Sinead Keenan, Bill Bailey, Penelope Wilton, Marc Warren, Christian Cooke, Mark Sheppard, Joe Montana, Josh Dallas, Angel Coulby, Lucian Msamati, Chipo Chung, Camille Coduri, Jeff Mash, James Corden, Danny Webb, Kylie Minogue, Daisy Haggard, Mark Williams, David Bradley, Robert Demeger, Suranne Jones, Lorraine Burroughs, Ben Browder, Holly Earl, Andrew Marr, Daisy Lewis, Michael Sheen, Silas Carson, Michael Gambon, Ian McKellen, Richard E. Grant, Susannah Fielding, Nicholas Boulton, David Morrissey, Adam Rayner, Marshall Lancaster, Danny Sapani, Shaun Dingwall, Jason Watkins, Lachele Carl, Ryan Sampson, Toby Jones, Fenella Woolgar, Liam Cunningham, Sam Stockman, Mahátma Gándhí, kráľovná Alžbeta II.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC